Do jihoitalského přístavu Corigliano Calabro dorazila v pátek před půlnocí nákladní loď Ezadeen s 360 uprchlíky, kterou v minulých dnech opustila její posádka na otevřeném moři. Oznámila to podle agentury AFP italská pobřežní stráž, která při odtažení lodi asistovala. Loď odtáhlo do přístavu islandské plavidlo Tyr z mise Triton, kterou řídí agentura EU pro kontrolu hranic Frontex.

První zprávy hovořily o zhruba 450 uprchlících. Italské námořnictvo po prohledání lodi upřesnilo, že na palubě bylo 360 osob, a to 232 mužů, 54 žen a 74 nezletilců. Všichni jsou prý v dobrém zdravotním stavu.

Loď se dostala do přístavu kolem 23. hodiny našeho času. Pobřežní stráž po připlutí potvrdila, že na palubě je kolem 450 mužů, žen i dětí. Podle velitele stráže Filippa Mariniho většina z nich zřejmě pochází ze Sýríe a loď s nimi podle všeho vyplula z Turecka.

Loď Ezadeen plující pod vlajkou Sierry Leone vyslala ve čtvrtek nouzový signál poté, co ji opustila posádka. Plavidlo s porouchanými motory se stalo zcela neovladatelným a hrozilo, že se rozbije o břehy jižní Itálie. Letoun italské pobřežní stráže ji objevil, když se nacházela asi 150 kilometrů od italského pobřeží, a to díky nouzovému signálu, který vyslala jedna z cestujících.

"Jsme sami, není tu nikdo, pomozte nám," řekla podle Mariniho žena pomocí rádiového spojení.

Záchranný tým v pátek s pomocí vrtulníku dostal na palubu šest příslušníků pobřežní stráže, kteří dokázali plavidlo stabilizovat a připojili ho k islandské lodi Tyr z mise Frontex, která jej odtáhla do přístavu.

V přístavu byl vztyčen velký stan, kam si uprchlíci mohou dojít pro potraviny a vodu. Italská média uvedla, že po ověření dokumentů budou uprchlíci rozděleni do provizorních útulků a poté se budou zkoumat jejich žádosti o azyl.

Jde už o druhý podobný incident za poslední dva dny, kdy se uprostřed moře ocitla loď s uprchlíky bez posádky. V úterý musela italská pobřežní stráž zasahovat na lodi Blue Sky M plující pod moldavskou vlajkou. Na její palubě bylo skoro 800 uprchlíků převážně ze Sýrie, posádka, kterou tvořili pašeráci lidí, ji ale ještě před doplutím k Itálii opustila.

Podle agentury Frontex, která kvůli přílivu nelegálních běženců od začátku listopadu monitoruje italské pobřežní vody, jsou "lodě duchů" plující bez posádky další brutální metodou pašeráků lidí. "Pokud se přetížená a plavby neschopná loď dostane do potíží, nemají lidé natlačení v nákladním prostoru žádnou šanci," uvedla mluvčí Frontexu Ewa Moncurová.

Rovněž upozornila na to, že se kolem nelegálních transportů uprchlíků přes moře rozjel obrovský mnohamilionový byznys.

"Každý z těchto uprchlíků musí za cestu přes moře zaplatit několik tisíc eur nebo dolarů. Dá se snadno vypočítat, kolik pašeráci získají za loď, na které je několik stovek lidí," řekla Moncurová, podle které se pak pašerákům vyplatí nechat vysloužilou loď bez paliva napospas osudu.

Italské úřady se obávají, že tato nová praxe by mohla výrazně zvýšit počty přijíždějících přistěhovalců, které jsou již nyní velmi vysoké. Za celý loňský rok italské námořnictvo a letectvo zadrželo nebo zachránilo více než 170 tisíc migrantů.