Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom začal omezovat dodávky zemního plynu do Polska, aby zkomplikoval obrácený tok této suroviny ze Západu na Ukrajinu. Agentuře Reuters to ve středu řekl mluvčí polského provozovatele plynovodů Gaz-System poté, co s touto informací přišel šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz Ihor Prokopiv.

Slovenské plynárny SPP ve středu zaznamenaly zhruba desetiprocentní pokles dodávek plynu z Ruska používaného pro domácí spotřebu. Oznámil to podle agentury Reuters mluvčí SPP. Objem uskladněného plynu je ale větší než obvykle a podnik ho může dodávat všem odběratelům. Společnost RWE v České republice podle Reuters sdělila, že omezení dodávek ruského zemního plynu do Česka nepozoruje.

Gazprom zprávu o omezování dodávek popřel. Ukrajina je nyní kvůli sporům o cenu odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska.

Také polský plynárenský monopol PGNiG ve středu uvedl, že dostává z Ruska méně plynu, a to už od pondělka. V pondělí obdržel o 20 procent méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo o 24 procent méně, sdělil podnik podle agentury Reuters.

"Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Polska, aby narušilo obrácený tok z Polska k nám. V jednu hodinu odpoledne Polsko zastavilo reverzní dodávky na Ukrajinu v objemu čtyř milionů krychlových metrů (denně)," řekl Prokopiv podle ruské tiskové agentury RIA.

Dodal, že dodávky z Polska by mohly být obnoveny do dvou dní a že obrácené toky plynu ze Slovenska ohroženy nejsou.

Gazprom ale oznámil, že Polsko dostává stejné množství plynu jako v minulých dnech, konkrétně 23 milionů kubíků denně. Ruský plyn proudí do všech míst určení "v závislosti na zdrojích dostupných pro vývoz a pro doplňování zásobníků v Ruské federaci", sdělil Gazprom.

Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Kyjev tvrdí, že částka, kterou Moskva za plyn požaduje, je nespravedlivá a politicky motivovaná, a odmítá ji zaplatit.

Ukrajina od září začala dovážet plyn ze Slovenska a menší objemy dováží i z Polska a Maďarska. Dodávky z Maďarska ale minulý měsíc prudce klesly a podle Prokopiva za tím stojí rovněž Rusko. Obráceným tokem plynu ze Slovenska by mohla Ukrajina pokrývat až 20 procent své spotřeby, dodal ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Další plyn by putoval hlavně ze Slovenska

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan uvedl, že Ukrajina plánuje do listopadu zvýšit zásoby plynu ve svých podzemních zásobnících na 17,5 miliardy metrů krychlových z nynější úrovně 16 miliard kubíků. Další plyn by přitom Ukrajina měla získat hlavně ze Slovenska, řekl Prodan.

Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi 20 miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.

Provozovatel slovenského plynovodu Eustream ve středu ve své pravidelné denní zprávě uvedl, že dodávky ruského plynu na Slovensko přes Ukrajinu fungují normálně. Slovenský plynárenský podnik SPP zaznamenal v dodávkách z Ruska drobný pokles, ten byl ale v rámci běžného kolísání, sdělilo Reuters slovenské ministerstvo průmyslu.

Nepatrný pokles dodávek zjistila i německá energetická společnost E.ON, zatímco dodávky do Rakouska jsou podle tamní skupiny OMV na normální úrovni.