První skupina šestnácti ruských kamazů s humanitárním nákladem se v neděli přesunula k rusko-ukrajinskému hraničnímu přechodu. Ukrajinští celníci tam mají pod dohledem pohraničníků a pracovníků Červeného kříže zahájit celní odbavení.

Hranice ale vozidla nepřekročí, dokud Červený kříž od bojujících stran nedostane bezpečnostní záruky.

Vozidla se ráno přesunula blíž k přechodu Doněck-Izvaryne, kde by měla kolona na ukrajinské území vstoupit. Šestnáct kamionů zaparkovalo v areálu automobilového depa nedaleko celního prostoru na ruské straně hranic.

Původní informace o tom, že celní prohlídka už proběhla, ukrajinské úřady popřely. "První skupina teprve celní prohlídkou projde, budeme proceduru sledovat," potvrdil informace ukrajinských celníků i Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Kdy bude odbavení hotovo, není zřejmé.

Mluvčí MVČK dnes navíc v Ženevě prohlásila, že přejezd hranic se neuskuteční dřív, než Červený kříž dostane od obou bojujících stran bezpečnostní záruky.

Ukrajinská armáda dala už v sobotu na vědomí, že trasu mezi hranicemi a Luhanskem během transportu ostřelovat nebude. Zda o tomto slibu byl MVČK vyrozuměn oficiální cestou, není jasné. O bezpečnostních zárukách zatím veřejně nehovoří ani vzbouřenci, kteří kontrolují většinu území, přes které má ruská kolona projet.

V koloně je celkem 262 automobilů, které mají převézt přes 1800 tun nákladu. První vozidla, jež k hranicím vyjela, obsahují prý dětskou výživu. V každém z automobilů je kromě ruského řidiče jeden pracovník MVČK. Dohodu o převozu kolony Ukrajina oficiálně stvrdila v noci na neděli. Příjemcem pomoci je formálně Červený kříž.

Do města Luhansk, které má být hlavním příjemcem pomoci, je to z přechodu Doněck-Izvaryne asi 60 kilometrů. Silnice prochází z velké části povstaleckým územím, až před Luhanskem je první armádní kontrolní post v obci Novosvitlivka. Samotné město, které mělo v mírových dobách téměř půl milionu obyvatel, ovládají vzbouřenci. Oddíly ukrajinské armády operují na předměstích.