Evropská unie hodlá v reakci na ruský postup na Ukrajině výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účasti na finančních trzích a podvázat hospodářský rozvoj Ruska do příštích let. Vyplývá to z informací ze čtvrtečního bruselského jednání diplomatů Evropské unie, kteří jednali o takzvaných sektorových sankcích proti Moskvě.

Ve čtvrtek odpoledne agentura DPA informovala s odkazem na diplomaty, že Evropská unie rozhodla uvalit sankce na dalších 15 Rusů a Ukrajinců sympatizujících s Ruskem. Počet potrestaných v souvislosti s ukrajinskou krizí tak stoupne na 87. Na seznam přibude i 18 institucí a firem.

Evropská komise připravila pro čtvrteční jednání Výboru stálých diplomatů členských zemí EU návrh, který počítá se sankcemi na zbrojní a těžařský sektor ruské ekonomiky.

Nejdůležitější součást návrhu o takzvané třetí vlně sankcí představuje zákaz pro investory z EU nakupovat dluhy a akcie těch ruských bank, ve kterých má tamní stát minimálně padesátiprocentní podíl. Takové opatření by se přitom teoreticky týkalo takových gigantů, jako je Sberbank, VTB, Russian Agriculture Bank a VEB. Dohromady přitom tyto společnosti loni vydaly dluhopisy v hodnotě 18,8 bilionů euro, z nichž 7,5 bilionů skoupili právě Evropané.

Dokument navržený Evropskou komisí naproti tomu nezmiňuje zákaz nakupovat dluhopisy ruského státu. Členové EU se totiž obávají, že Rusko by oplátkou mohlo zakázat nakupovat dluhopisy evropských států, což by například pro Řecko či Kypr mělo fatální dopady.

Zatím není jasné, jestli mají takto nastavené sankce šanci na schválení.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se