Proruští ozbrojenci se v policejním ústředí ve Slavjansku na východě Ukrajiny zmocnili stovek kusů zbraní a rozdávají je aktivistům. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou policii. Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov podle agentury Interfax zareagoval na dění tím, že odvolal náčelníka SBU v Doněcké oblasti Valerije Ivanova.

Na sobotní večer také svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany poté, co v několika východoukrajinských městech propukly bitky, informovala agentura AFP.

Tito ozbrojenci v maskovacích uniformách obsadili dříve policejní strážnici. Informoval o tom ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Neznámí útočníci se ve Slavjansku podle agentury ITAR-TASS zmocňují dalších úředních budov, včetně místní pobočky ukrajinské tajné služby SBU.

"Ozbrojení muži v maskovacích uniformách obsadili policejní oddělení ve Slavjansku. Reakce bude velmi tvrdá, protože je rozdíl mezi demonstranty a teroristy," napsal ministr Avakov na Facebooku. Později ohlásil, že na místo míří speciální komando, a pohrozil "nulovou tolerancí vůči ozbrojeným teroristům".

Dění na východě Ukrajiny označil Avakov za "akt agrese ze strany Ruska" a oznámil, že jednotky podřízené ministerstvům obrany a vnitra na útoky reagují.

Nejnověji se terčem útoku proruských separatistů stala policejní stanice v Kramatorsku ležícím v Doněcké oblasti, z města byla hlášena přestřelka mezi neznámými útočníky a bezpečnostními složkami. Ve městě Krasnyj Lyman dokonce někdo na bezpečnostní síly střílel z kalašnikovů, informovala agentura DPA.

Také v Doněcku na východě Ukrajiny dav proruských demonstrantů bez odporu vtrhl do tamního sídla policie. Podle agentury AFP do budovy v sobotu odpoledne vniklo asi 200 lidí, když několik desítek příslušníků pořádkových sil vyslaných k ochraně budovy si údajně připínalo oranžovo-černé stužky stoupenců připojení k Rusku.

Na budově už podle Reuters nevlaje ukrajinská vlajka. Nahrazena byla praporem separatistů. Šéf regionální policie Konsťantyn Požydajev rovněž oznámil svou rezignaci, což patřilo mezi požadavky proruských demonstrantů. "V souladu s vašimi požadavky odstupuji," řekl Požydajev.

Doněckou policejní budovu okupují podle agentury AP muži v uniformách obávaných pořádkových jednotek Berkut, které byly v únoru rozpuštěny po útěku a sesazení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Favorit prezidentských voleb slibuje rozhodné kroky

Miliardář Petro Porošenko, považovaný za favorita květnových prezidentských voleb, obvinil úřady a strážce pořádku z nečinnosti. "Dopustit situaci, kdy ozbrojení bandité a teroristé chodí po ulicích, ohrožují spořádané občany a obsazují sídla silových složek, to je výsledek nečinnosti," řekl na tiskové konferenci.

Vyjednávat se separatisty je sice správné, ale pokud neprojeví žádnou vstřícnost, tak je třeba rozhodných kroků, apeloval. Přislíbil také, že v případě vítězství v prezidentských volbách se hned vydá do Doněcka.

V předchozích dnech se proruští demonstranti zmocnili několika úředních budov ve velkých městech na ruskojazyčném východě Ukrajiny, Luhansku a Doněcku. Severně od nich leží Slavjansk s asi 100 000 obyvateli.


Zvětšit mapu

Policejní mluvčí ukrajinské televizi řekl, že útočníků bylo asi šest, několikrát vystřelili do vzduchu a pak zaútočili na strážnici. Neuvedl však, jak zareagovali sami policisté. Mluvčí agentuře Reuters řekl, že útočníci zatím nevznesli žádné požadavky. Podle místních médií vztyčili nad strážnicí ruskou vlajku a také nosí svatojiřské stužky jako ruští patrioti.

Neznámí útočníci se po strážnici zmocnili i městského oddělení ukrajinské tajné služby. "Mám informaci o tom, že obsadili také budovu SBU," řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí oblastní policejní správy. Dalších 15 až 20 ozbrojenců se podle něj nalézá v budově městského oddělení ministerstva vnitra.

V pátek vypršelo ultimátum, které ukrajinské úřady daly proruským aktivistům k vyklizení obsazených budov v Doněcku a Luhansku, zatím však nejsou podle Reuters patrné žádné známky, že by se policie chystala k útoku.

Za masové nepokoje až 15 let žaláře

"Řeknu to ještě jednou: kdo chce dialog, bude mít dialog a budeme hledat řešení. Ale ti, kdo se chopí zbraně, zapalují budovy, střílejí do lidí, do policie, terorizují lidi s palicemi a v maskách, ti budou čelit adekvátní, tvrdé odpovědi," přislíbil Avakov.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek navštívil Doněck, aby se pokusil nalézt východisko ze situace, avšak s proruskými radikály se nesetkal. Nicméně se vyslovil pro vyřešení situace pokojnými prostředky.

V Doněcku podle agentury Unian separatisté během noci zaútočili na sídlo prokuratury, ale později zase budovu vyklidili. Přepadení prokuratury prý uspořádali z osobní iniciativy aktivisté, kteří měli zájem zničit vyšetřovací spisy vedené proti nim.

Ukrajinské ministerstvo vnitra podle agentury Interfax varovalo, že za pořádání masových nepokojů může hrozit až 15 let vězení.

Ukončete provokativní činnost, vyzval ukrajinský ministr Rusy

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja v telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem vyzval Rusko, aby ukončilo "provokativní činnost" svých agentů na východě Ukrajiny. Reagoval tím na události ve Slavjansku.

"Deščycja se (na Lavrova) obrátil s požadavkem ukončit provokativní činnost agentů ruských zvláštních služeb ve východních oblastech Ukrajiny, jejímž cílem se podle názoru ukrajinské strany jeví snaha zmařit ženevskou schůzku a zabránit snaze nalézt východiska k urovnání krize v ukrajinsko-ruských vztazích," citovala agentura Interfax z komuniké ukrajinské diplomacie.

Ruská diplomacie podle agentury AFP označila za nepřijatelné hrozby ukrajinské prozápadní vlády zahájit útok proti proruským demonstrantům. Lavrov prý v telefonickém rozhovoru s Deščycjou zdůraznil, že "současné úřady v Kyjevě mají odpovědnost za to, aby na jihu a jihovýchodě Ukrajiny zabránily použití síly".

"Neustálé hrozby Kyjeva útokem na budovy okupované demonstranty v Doněcku a Luhansku jsou nepřijatelné," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Lavrov také vyzval Ukrajinu, aby "postupovala výlučně pokojně a prostřednictvím dialogu a brala v úvahu legitimní požadavky jihu a jihovýchodu Ukrajiny, což zahrnuje i zapojení představitelů těchto regionů do procesu ústavní reformy".

V Ženevě by se 17. dubna měli sejít šéfové diplomacií Ruska, Ukrajiny, USA a Evropské unie, aby hledali východisko z nejhorší krize ve vztazích mezi Východem a Západem od konce studené války.

Lavrov již dříve popřel obvinění, že by v ruskojazyčných oblastech na jihu a východě Ukrajiny operovali ruští agenti. "Nejsou tam naši vojáci, nejsou tam naši agenti. Obviňují nás, že jsou tam nějací agenti našich zvláštních služeb. Ale nejsou tam," řekl Lavrov v televizním rozhovoru.