Rusko musí podle amerického prezidenta Baracka Obamy stáhnout své vojáky, které rozmístilo u hranic s Ukrajinou. Jeho prohlášení pro CBS News přišlo poté, co v uplynulých dnech pobýval v Evropě a jednal o situaci na Ukrajině s představiteli Evropské unie i NATO. 

V pátek večer také prezident Putin volal prezidentu Obamovi, aby s ním americký návrh na řešení rusko-ukrajinské krize projednal.

Obama v asi hodinovém rozhovoru Putina požádal, aby poskytl na návrh USA "konkrétní písemnou odpověď", uvádí se v prohlášení Bílého domu. Rovněž ruské hlavě státu navrhl, aby se ministři zahraničí obou zemí John Kerry a Sergej Lavrov brzy sešli a projednali příští kroky.

Obama usiluje o ruský souhlas s vysláním mezinárodních pozorovatelů na Krym, aby dohlédli na bezpečnost etnických Rusů žijících na poloostrově a také na návrat ruských vojáků do jejich původních základen.

Obama: Chceme diplomatickou cestu

"Prezident Obama zdůraznil prezidentovi Putinovi, že Spojené státy nadále podporují diplomatickou cestu v úzké spolupráci s vládou Ukrajiny a v podpoře ukrajinského lidu s cílem (dosáhnout) deeskalace krize," uvedl Bílý dům.

Obama naléhal na Putina, aby se vyvaroval dalších "provokací", včetně posilování jednotek na ruských hranicích s Ukrajinou.

"Rusové se možná snaží Ukrajinu jen zastrašit, je ale možné, že mají i jiné plány, které souvisejí s tím, že rozmístili své vojáky podél hranic," uvedl americký prezident v pátek. Ve středu americký prezident varoval před zesílením západních hospodářských sankcí, pokud Rusko nezmění svůj kurz.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím nařídil vrátit Ukrajině zbraně a vojenskou techniku z krymských posádek, které nepřešly na ruskou stranu. 

Před Putinem, který se zúčastnil schůzky s nově povýšenými důstojníky, ministr obrany Sergej Šojgu ohlásil, že "organizované stažení jednotek ukrajinské armády, které si přály dál sloužit v ukrajinských ozbrojených silách, skončilo".

Ruského prezidenta poté jako vrchního velitele požádal o souhlas s předáním zbraní a techniky Ukrajině. Na prezidentovu otázku upřesnil, že jde i o lodě a letadla. "Souhlasím, proveďte!" zavelel Putin.

Ruský ministr řekl, že na všech lodích a ve všech posádkách, které přešly na ruskou stranu, se změnily státní symboly. "Akty zhanobení či neuctivého zacházení se státními symboly Ukrajiny nebyly připuštěny," ujistil.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov později oznámil, že prezident dal na poradě s nejvyššími činiteli pokyn začít s vypovídáním rusko-ukrajinských smluv z let 1997 až 2010 týkající se Černomořské flotily a jejího pobytu na Krymu.

Rusové vrací zastaralé tanky

Z přibližně 18 800 ukrajinských vojáků, kteří sloužili na Krymu, zůstaly Ukrajině podle Kyjeva věrny více než čtyři tisícovky, podle Moskvy necelé dva tisíce. Na poloostrově se Rusko mimo jiné zmocnilo velké části ukrajinské flotily.

Podle agentury Interfax jde o 350 kusů obrněné a automobilové techniky ze 70. let, o které ruská armáda nestojí, protože tak zastaralé typy tanků a transportérů, T-64, BVP-1 a BTR-70, sama vyřadila.

A údržbě se prý Ukrajinci moc nevěnovali kvůli nedostatku peněz a náhradních dílů. Ukrajinské ministerstvo obrany i tak vyčíslilo hodnotu majetku zanechaného na Krymu na 11,4 miliardy dolarů.

Putin poděkoval "neoznačeným" vojákům

Případné vrácení ukrajinské výzbroje podle agentury Reuters umožní Moskvě, aby se vyhnula drahé právní bitvě s Kyjevem u mezinárodních soudů.

Putin dříve popíral, že neidentifikovaní ozbrojenci, kteří Krym ovládli, jsou ruští vojáci. Tentokráte jim vzdal hold, když řekl, že krymské události předvedly "kvalitativně nové možnosti našich ozbrojených sil" i vysokou morálku jednotek. Černomořské flotile, rozmístěné na Krymu, poděkoval za "výdrž a osobní statečnost".