V centru Kyjeva pokračuje v demonstracích za prozápadní kurz Ukrajiny a proti těsnějšímu napojení na Rusko odhadem 20 000 lidí.

Po středečním pokusu těžkooděnců zlikvidovat opoziční tábor v centru Kyjeva se v noci na čtvrtek aktivisté opozice pokusili připravit na případné další útoky policie. V okolí náměstí Nezávislosti budovali až pětimetrové barikády, které zpevňovali s pomocí pytlů naplněných sněhem.

Na náměstí, v souvislosti s proevropskými protesty překřtěného na Euromajdan, panuje klid, v centru podle policie nocovalo asi 5000 lidí.

Ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko vydal prohlášení, v němž demonstranty vyzval, aby se vyvarovali provokatérů. "Nikdo neupírá občanům právo na pokojný protest. Nelze ale ignorovat práva a zákonné zájmy ostatních. Normální fungování hlavního města nesmí nic rušit," uvedl ministr.

Podle agentury Unian povolává opozice na barikády v centru bývalé vojáky sovětské armády, kteří mají bojové zkušenosti z dob okupace Afghánistánu. Po úterním policejním zásahu se v noci na čtvrtek jejich počet na náměstí Nezávislosti ztrojnásobil. Původně jich v centru hlídkovalo 200, nyní se jejich množství údajně zvýšilo až na 600.

Podle ukrajinských médií do hlavního města směřují autobusy s přívrženci prezidenta Viktora Janukovyče a jeho Strany regionů. Kolona autobusů má ve čtvrtek do Kyjeva dorazit z jihoukrajinského Mykolaiva, z Krymu mají do metropole zároveň dorazit čerstvé policejní síly.

Vedení opozičních stran očekává, že prezident splní svůj slib a propustí osoby zadržené v minulých dnech při srážkách s policií. Janukovyč propuštění "některých" zatčených osob slíbil v pondělí, zatím jich vyšlo na svobodu šest. Podle šéfa opoziční strany Svoboda Oleha Ťahnyboka je ale zatčených mnohem víc.

Sankce od Kerryho

Americké ministerstvo zahraničí po silovém zásahu ukrajinské vlády proti demonstrantům zvažuje veškeré možnosti reakce včetně sankcí. 

Už ve středu před nimi nepřímo varoval americký ministr obrany Chuck Hagel, který telefonicky odrazoval svého ukrajinského partnera od použití síly na náměstí Nezávislosti.

"Veškeré politické možnosti včetně sankcí jsou na stole, i když očividně jen ve stadiu zvažování," uvedla mluvčí ministerstva Jennifer Psaiková, aniž by charakter případných sankcí upřesnila.

"Rozhodnutí ještě nepadlo, sankce jsou ve hře. O detailech nebudu mluvit," konstatovala.

Podle zprávy agentury Reuters uvažují poslanci Kongresu o možnosti zakázat vydávání víz pro činitele ukrajinské vlády a zablokovat jejich účty, pokud je mají v amerických bankách. Ke kroku by se USA odhodlaly v okamžiku, kdy násilí proti demonstrantům bude narůstat.

V Kyjevě od úterý pobývá náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová, která ve středu ráno přišla na centrální náměstí Nezávislosti demonstranty osobně podpořit.

Ministr zahraničí John Kerry minulý týden nepřijel do Kyjeva na ministerskou schůzku OBSE v Evropě, očividně kvůli odmítavému postoji Janukovyče k integraci s Evropou.

Ukrajina chce od EU "skutečně výhodné podmínky"

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová ve čtvrtek prohlásila, že ukrajinský prezident Janukovyč ve skutečnosti asociační dohodu s EU podepsat chce. Krátkodobé ekonomické a finanční problémy, s nimiž se Ukrajina potýká, by podpis dohody mohl zmírnit.

Ukrajinský ministr zahraničí Leonid Kožara ve středu večer na setkání se studenty Univerzity Tarase Ševčenka prohlásil, že Kyjev se snaží nalézt takový charakter vztahů s Evropskou unií a Ruskem, který by umožnil podpis asociační dohody "za skutečně výhodných podmínek".

Situace na Ukrajině se bude ve čtvrtek projednávat v některých institucích EU.

V Bruselu se má první místopředseda ukrajinské vlády Serhij Arbuzov setkat s komisařem Štefanem Fülem. Hovořit budou o dohodě o přidružení a volném obchodu, kterou ukrajinské vedení minulý měsíc odmítlo podepsat.

Ve Štrasburku o situaci na Ukrajině ve čtvrtek jednali poslanci Evropského parlamentu. V usnesení, které schválila velká většina, europoslanci požadují okamžité vyslání nové oficiální delegace Evropské unie "na nejvyšší úrovni" na Ukrajinu. Mise má přispět k rozhovorům mezi tamní vládou na straně jedné a opozicí a občanskou společností na straně druhé.