Aféra americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), která údajně odposlouchávala i německou kancléřku Angelu Merkelovou, bezpochyby vyvolala napětí ve vztazích mezi Berlínem a Washingtonem.

V rozhovoru pro čtvrteční vydání listu Bild to prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. Zároveň dodal, že i přes současné spory by obě země měly jednotně pokračovat v práci na společném cíli.

Záležitosti, jako jsou transatlantická dohoda o volném obchodu nebo jednotný postup k Sýrii a Íránu, jsou podle Kerryho "příliš důležité na to, aby se v nich nepostupovalo společně". Zároveň ale přislíbil rychlé vyřešení odposlechové aféry.

"Není pochyb o tom, že tato situace vnesla do našich vztahů s Německem a Němci napětí," řekl Kerry. "Budeme nadále spolupracovat s našimi německými spojenci, abychom toto téma řádně posoudili," dodal.

Německá dohoda s USA má omezit sledování občanů

Berlín nyní s Washingtonem vyjednává novou dohodu o spolupráci tajných služeb, která by v budoucnu zabránila opakování současné aféry. Německá vláda očekává, že se do poloviny prosince podaří dosáhnout konkrétních výsledků.

Předseda kontrolního výboru pro německé tajné služby Thomas Oppermann ve středu prohlásil, že dohoda by se měla týkat sledování nejenom vládních činitelů, ale i běžných lidí.

"Očekávám, že nejen vyloučí vzájemnou špionáž vlád, ministerstev a veřejných míst, ale také stanoví omezení pro sledování občanů a povede ke konci průmyslové špionáže," řekl Oppermann.

Podle ředitele úřadu německé vlády Ronalda Poffaly jsou jednání tajná a není možné sdělovat podrobnosti, uzavření rozhovorů ale očekává v horizontu jednoho měsíce.

Snowden chce do Kongresu

Skandál se dostal na veřejnost díky dokumentům, které vynesl bývalý americký zaměstnanec NSA Edward Snowden. Bílý dům sice před několika dny ujistil, že Merkelovou neodposlouchává a v budoucnosti to dělat nehodlá, americké úřady se ale nevyjadřují k tomu, jestli byla sledována v minulosti.

Snowden se nyní před americkou justicí ukrývá v Rusku, kde získal dočasný azyl. V uplynulém týdnu se v Moskvě sešel s německým poslancem za Zelené Hansem-Christianem Ströbelem, kterému řekl, že je ochoten výměnou za bezpečnostní záruky přijet do Německa a vypovídat o sledování politiků a občanů americkými tajnými službami.

Podle Ströbela by ale Snowden ze všeho nejraději předstoupil před komisi amerického Kongresu. Snowden také prostřednictvím zmíněné schůzky požádal o mezinárodní pomoc a vyzval, aby Spojené státy upustily od jeho stíhání. Ty to ale učinit nehodlají.

Německá vláda nyní zvažuje možnosti, jak Snowdena vyslechnout v Moskvě, udělit mu v Německu azyl ale zatím nehodlá. Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich to ve středu zdůvodnil tím, že Snowden není v USA stíhán z politických důvodů.