Kandidáta vládní koalice Giorgiho Margvelašviliho v nedělních gruzínských prezidentských volbách volila výrazná nadpoloviční většina občanů, a zvítězil tak už v prvním kole.

Favorizovaný bývalý univerzitní rektor a ministr školství získal 63,8 procenta hlasů, vyplývá podle agentury AFP z částečných oficiálních výsledků na základě zhruba 12 procent sečtených hlasů.

"Ukázali jsme světu, jak svobodní lidé činí svobodnou volbu," řekl čtyřiačtyřicetiletý vítěz před svými jásajícími příznivci.

Gruzínci volili nástupce Michaila Saakašviliho, jenž během deseti let u kormidla moci přeměnil postsovětskou zemi v mladou demokracii a jednoho z nejbližších spojenců Západu v regionu. O třetí mandát za sebou se dosavadní prezident už nemůže ucházet.

Hlasování podle očekávání ještě více posílilo Saakašviliho politického soupeře, miliardáře a premiéra Bidzinu Ivanišviliho.

Kandidát Saakašviliho strany, bývalý šéf parlamentu David Bakradze, už podle AFP uznal porážku a soupeři k vítězství poblahopřál.

"Blahopřeji Giorgimu Margvelašvilimu k jeho vítězství a důvěře, kterou mu vyjádřil gruzínský lid," prohlásil Bakradze ještě před oznámením oficiálních výsledků. Bakradze dostal přes 21 procent hlasů.

Ivanišvili z funkce premiéra odstoupí

Prezidentskými volbami má v zemi na jihu Kavkazu vyvrcholit přechod od prezidentského k parlamentnímu systému, v němž bude mít budoucí hlava státu spíše reprezentativní funkce. Příležitost hlasovat mělo více než 3,5 milionu oprávněných voličů, kteří vybírali mezi 23 kandidáty.

Margvelašvili je pokládán za protiklad k plamennému Saakašvilimu, který kandidáta nazval "loutkou". Ivanišvili naopak označil Saakašviliho za "politickou mrtvolu" a naznačil, že by se mohl zodpovídat před soudem, podobně jako už řada jeho spolupracovníků. Jejich zatčení vyvolalo obavy Západu z politických represí.

Bez ohledu na výsledek dnešního hlasování bude vládnout dále Ivanišviliho kabinet. Ale sám Ivanišvili slíbil, že příští měsíc odstoupí a jmenuje nového ministerského předsedu, na něhož přejde i většina prezidentských pravomocí.

Saakašvili, ačkoliv mu kritici vyčítali autoritářský styl vládnutí, potlačování svobody médií a zejména katastrofální válku s Ruskem v srpnu 2008, dokázal omezit korupci i postavit na nohy ekonomiku země, zhroucenou po rozpadu Sovětského svazu a občanské válce.

Nicméně reformy neoceňovali všichni Gruzíni a některé demonstrace, požadující Saakašviliho odstoupení, policie brutálně rozprášila.