V Norsku se svého úřadu ujala nová pravicová vláda, v níž poprvé v historii země figuruje populistická Strana pokroku. Ta je známá nejen svým dlouholetým tažením proti imigraci, ale i tím, že jejím členem v minulosti byl terorista Anders Behring Breivik.

Po atentátech v oblasti Osla v létě 2011, při nichž Breivik zavraždil 77 lidí, ztratila Strana pokroku část voličů. Díky oslabení útočné ultrapravicové rétoriky z minulých let a částečně smířlivější politice se ale přesto stala vcelku přijatelným partnerem pro ostatní strany.

Menšinová vláda v čele s premiérkou Ernou Solbergovou z konzervativní strany Höyre již přislíbila přísnější imigrační kontroly a snížení daní.

Konzervativci mají v osmnáctičlenné vládě 11 ministrů, zatímco jejich menší koaliční partner - Strana pokroku dostal na starost ministerstvo financí, které povede šéfka strany Siv Jensenová, dále pak ministerstvo ropného průmyslu, spravedlnosti a další čtyři resorty.

Solbergová je druhou ženou ve funkci předsedy vlády v dějinách Norska. Ženy tvoří také polovinu jejího kabinetu, jak to bývá v této skandinávské zemi zvykem v souladu s požadavky na genderovou rovnoprávnost.

Vláda je také velmi mladá, věkový průměr jejích členů je 44 let. Solbergová, které je 52 let, je tak jednou z pouhých tří ministrů, jimž je přes padesát.

V čele menšinové vlády stojí Solbergová poté, co se jí nepodařilo získat pro spolupráci několik menších centristických stran. V severských zemích jsou ale menšinové vlády poměrně běžné a konzervativci mají podle agentury Reuters neoficiální podporu Křesťanské lidové strany a Liberální strany Venstre, které se zdráhaly jít do koalice s populisty.

Ve volbách 9. září zvítězila se ziskem 30,8 % hlasů sociálnědemokratická Norská dělnická strana dosavadního premiéra Jense Stoltenberga. Vzhledem k tomu, že její středolevá koalice ale nezískala dostatečnou podporu voličů, stojí nyní v opozici.