Irové v pátečním referendu těsnou většinou překvapivě odmítli zrušení horní komory parlamentu. Pro zachování Senátu se podle konečných oficiálních výsledků vyslovilo 51,7 procenta hlasujících, pro jeho zrušení bylo 48,3 voličů. K urnám přišlo asi 40 procent oprávněných voličů.

Ještě před pátečním hlasováním se podle průzkumů pro zánik horní parlamentní komory přitom vyslovovala většina voličů, jakož i hlavní politické strany a irská vláda. Potvrdily se tak varovné signály, že se voliči prostřednictvím tohoto hlasování ale rozhodli ventilovat nespokojenost s politikou a rozčarování z důsledků hospodářské krize.

Občané, kteří šli k urnám, mohli také popřát sluchu kritikům vlády, že měla dát přednost reformě Senátu před jeho zrušením.

Provoz Senátu, který existuje 91 let, podle jeho odpůrců vyjde na 20 milionů eur ročně (asi půl miliardy korun); naopak podle stoupenců Senát stojí ročně jen asi sedm milionů eur (asi 180 milionů korun) a vytváří potřebnou protiváhu vůči dolní komoře.

Irský "Seanad" má 60 členů, z nichž 11 jmenuje předseda vlády, šest volí univerzity a 43 vybírají místní zájmové skupiny obyvatelstva. Funkční období je pětileté.

Irové hlasovali i o návrhu na změny soudního systému, především o tom, zda má být ustaven odvolací soud.