Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prý "hluboce lituje" rozporů v mezinárodním společenství ohledně toho, jak zareagovat na použití chemických zbraní v Sýrii. Šéf NATO se tak vyjádřil na úvod neformální schůzky ministrů obrany Evropské unie, která ve čtvrtek začala ve Vilniusu.

"Hluboce lituji rozporů v rámci mezinárodního společenství," řekl Rasmussen na okraj setkání, na které byl pozván.

"Myslím, že je nejvyšší čas překonat rozpory, protože posílají velmi nebezpečnou zprávu diktátorům – mohou si myslet, že mohou používat chemické zbraně a možná i jiné zbraně hromadného ničení, aniž by na to mezinárodní společenství reagovalo," dodal.

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová ve čtvrtek sdělila, že neexistuje reálná možnost prosadit v Radě bezpečnosti OSN razantní odpověď na chemický útok v Sýrii, protože Rusko radu "drží jako rukojmí".

Američtí diplomaté v současnosti seznamují zástupce zemí OSN s informacemi svých tajných služeb, které údajně potvrzují vinu syrského vládního režimu na útoku.

Syrskou otázkou se zabývají také účastníci summitu G20, který dnes začal v Petrohradu. Na přání hostitele, ruského prezidenta Vladimira Putina, se o tomto tématu nehovořilo při úvodním odpoledním jednání věnovaném ekonomice, ale mělo se dostat na pořad až při pracovní večeři.

"Silná mezinárodní reakce je zapotřebí," prohlásil ve Vilniusu Rasmussen. Podle něj "není pochyb o tom, že syrský režim je zodpovědný za chemický útok" z 21. srpna.

Britský premiér David Cameron ve čtvrtek mezitím v BBC informoval o nových důkazech o užití plynu u Damašku, které podle něj poskytla britská laboratoř zkoumající vzorky získané u syrské metropole.

NATO už v Sýrii nemá další roli

Rasmussen ve čtvrtek zopakoval, že v dané krizi nevidí žádnou další roli pro NATO kromě již uskutečněného rozmístění raket Patriot na ochranu Turecka sousedícího se Sýrií.

Německý ministr obrany Thomas de Maiziere označil situace v Sýrii za "velmi závažnou". Podle něj "je jasné, že ukončení konfliktu je možné jen v rámci politického řešení".

Hledání společného postoje evropských zemích k syrské krizi bude dominovat diskusím ve Vilniusu i o víkendu, kdy se zde sejdou ministři zahraničí Evropské unie, k nimž se připojí jejich americký protějšek John Kerry.

Americká vláda také stále pracuje na tom, aby přesvědčila potřebnou většinu v Kongresu pro to, aby zásah proti Sýrii podpořila. Americký prezident Bacak Obama, který jednotlivým zákonodárcům telefonoval i v průběhu dneška z Petrohradu, kde je na zasedání zemí G20, zrušil svůj program návštěvy Kalifornie příští týden, aby se mohl plně věnovat přesvědčování kongresmanů.