Angela Merkelová se nevzdává naděje, že Rada bezpečnosti OSN nakonec dospěje ke společné reakci na srpnový chemický útok v Sýrii.

Německá kancléřka to v úterý prohlásila v předvolební debatě v německém parlamentu. "Není to příliš pravděpodobné, ale musíme využít i tu nejmenší příležitost," řekla předsedkyně německé vlády.

Merkelová tak potvrdila své výroky z nedělní předvolební debaty se svým rivalem Peerem Steinbrückem, kdy žádala "kolektivní reakci OSN."

Schválení jakékoli odvetné akce proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který je podle řady západních států za útok odpovědný, blokuje v Radě bezpečnosti odpor Ruska a Číny. Merkelová v úterý postoj Moskvy a Pekingu znovu otevřeně kritizovala jako "vytrvale zarputilý".

Nasazení chemických zbraní v Sýrii je podle ní příkrým popřením zásad mezinárodního práva, "po němž prostě není možné se vrátit k běžnému dennímu pořádku".

Příležitostí k nalezení jednotného stanoviska k řešení syrské krize bude zejména summit vůdců dvaceti ekonomicky nejmocnějších států světa G20, který bude ve čtvrtek a v pátek hostit ruský Petrohrad.

K balistické aktivitě se přihlásil Izrael

Americká letadlová loď USS Nimitz

USA už od minulého týdne blíže k syrským břehům povolávají své válečné lodě. V pondělí se sem z Arabského moře začala přesouvat letadlová loď USS Nimitz (na snímku), kterou doprovází čtyři torpédoborce a jeden křižník.

Do regionu míří také obojživelné plavidlo USS San Antonio, která převáží několik bojových vrtulníků a asi 300 příslušníků námořní pěchoty.

Rusko mezitím oznámilo, že v oblasti východního Středomoří zaznamenalo start dvou balistických "objektů".

Prezidenta Vladimira Putina o tom v úterý podle státní agentury RIA Novosti informoval ministr obrany Sergej Šojgu.

"Objekty" měly být vypáleny z centrálního sektoru Středozemního moře východním směrem. Odpálení zachytil dnes ráno v 08:16 SELČ dálkový radar ruského varovného systému v Armaviru na jihu evropské části Ruska.

Podle agentury Reuters se k vypuštění střel přihlásil Izrael. Armáda ve Středozemním moři odpálila raketu, jež se stala cvičným cílem pro systém protivzdušné obrany, který s finanční podporou Pentagonu židovský stát buduje. Raketa byla odpálena v 08:15 SELČ, tedy zhruba ve stejné době, kdy ruské radary start "objektů" zachytily.

Podle ruských vojenských expertů byla zřejmě raketa odpálena z americké lodě operující v centrálním Středomoří. Pentagon ale tuto informaci oficiálně dementoval.

RIA Novosti asi hodinu po oznámení o startu raket oznámila, že "objekty" dopadly do vod Středozemního moře. Odvolala se přitom na nejmenované svědky v Damašku.

Rusko v minulých dnech se znepokojením sledovalo posilování americké námořní flotily ve východní části Středozemního moře.

Nedaleko syrských břehů nyní operuje i nejméně pět ruských válečných lodí a průzkumné plavidlo Priazovje pro monitorování elektronické komunikace.

OSN začíná s analýzou vzorků z místa útoku

Německo se podle Merkelové v příštích dnech zapojí do analýzy vzorků, které inspektoři OSN v místě údajného chemického útoku zajistili. Analýza odebraného materiálu, která může trvat i několik týdnů, má podle zdrojů OSN začít v úterý.

Na výsledky šetření čeká i Evropská unie, která se zatím v otázce, kdo za útokem chemickými zbraněmi stojí, jasně nevyslovila. Mluvčí šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové k tomu jen poznamenal, že nemá k dispozici informace, které by to vyvracely.

Sekretariát světové organizace minulý týden uvedl, že rozbor budou provádět speciální certifikované laboratoře. Ve kterých zemích se nacházejí, odmítla OSN z bezpečnostních důvodů novinářům sdělit. Není to ale údajně v žádném ze států, které jsou stálými členy Rady bezpečnosti.

Spojené státy, Francie a Británie už dříve potvrdily, že podle všeho chemický útok provedl syrský režim. Povstalci prý také zbraně nemají k dispozici. Barack Obama se proto obrací na Kongres, který bude příští týden o případném útoku na Sýrii rozhodovat.

Už v pondělí si k sobě do Bílého domu americký prezident ale povolal senátory Johna McCaina a Lindseyho Grahama, aby s nimi plán možného útoku prodiskutoval. Jak po schůzce McCain prozradil v rozhovoru pro server The Daily Beast, Obama má v plánu posílit opozici.

"Řekl, že by byl ochotný navýšit kapacity Svobodné syrské armády," uvedl senátor. Jaké zbraně by chtěl rebelům poslat, prý prezident neupřesnil. Podle McCaina ale potřebují například protiraketové střely. A pokud mu prý administrativa dá veškeré informace o těchto zbraních, je ochotný hlasovat pro vojenský zásah v Sýrii.

"Vůbec poprvé tu máme načrtnutý plán, který může vést k odstranění Bašára Asada. K těmto snahám jsem ochotný se připojit, ale potřebuji znát všechny podrobnosti," dodal McCain.

Behem úterní schůzky s představiteli Kongresu Obama zdůraznil, že cílem vojenského úderu v Sýrii je omezení vojenských kapacit Asadovy režimu. Potvrdil i existenci širšího plánu, jak pomoci rebelům bojujícím proti vládním stranám.

Německá rozvědka: Útok je zřejmě dílem režimu

Časopis Der Spiegel s odvoláním na důvěrné informace šéfa německé rozvědky BND Gerharda Schindlera napsal, že chemický útok byl velmi pravděpodobně dílem syrského režimu. Podle BND syrská armáda použila sarin k útoku proti opozici už dřív, plyn byl ale v náplních dělostřeleckých granátů obsažen v nižších koncentracích.

Srpnový smrtící útok mohl prý být důsledkem nedopatření, při němž byly omylem použity náboje s vysoce toxickou směsí.

Spekulace o odpovědnosti za chemický útok v úterý podnítilo i prohlášení syrského velvyslance v Moskvě Rijáda Haddáda. Na tiskové konferenci oznámil, že Rusko disponuje fotografiemi, které dokazují odpovědnost syrských povstalců za nasazení chemické munice.

Většina Britů útok na Sýrii odmítá

"Všechny důkazy a indicie ukazují, že právě ozbrojené skupiny použily chemické zbraně pří útoku na předměstí Damašku," řekl Haddád. Rusko prý má obrázky, z nichž je možné usuzovat na místo i čas startu raket se smrtící municí.

První, kdo se veřejně přidal na stranu Spojených států a možné intervence v Sýrii, byla Velká Británie. Premiér David Cameron ale nedokázal v parlamentu návrh prosadit. Podle listu The Independent, který si nechal vypracovat průzkum veřejného mínění, s vojenským útokem nesouhlasí dvě třetiny Britů.

Čtyři z pěti dotazovaných uvedli, že zásah proti vládnoucímu režimu by měl být nejprve schválen OSN, uvádí list.

Další americký spojenec - Francie - naopak bere zásah v Sýrii jako příležitost, jak se zviditelnit. Zvláště ve chvíli, kdy popularita socialistického prezidenta Françoise Hollanda v posledních měsících prudce klesla.

Dva miliony uprchlíků

Podle oficiální zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) během posledních dvou let ze Sýrie uprchlo už více než dva miliony lidí. Příliv uprchlíků do okolních zemí se za posledních 12 měsíců navíc zvýšil téměř desetinásobně.

"Sýrie se stala největší tragédií tohoto století - ostudnou humanitární krizí s utrpením a počtem uprchlíků nemajícími v nedávné historii obdoby," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

"Pokud se bude situace nadále zhoršovat tímto tempem, počet uprchlíků bude dál stoupat a některé ze sousedních zemí se mohou dostat na pokraj kolapsu," dodala vyslankyně UNHCR a hollywoodská hvězda Angelina Jolie.

Ministři z Iráku, Jordánska, Libanonu a Turecka, tedy zemí, kam syrští uprchlíci míří nejčastěji, se mají ve středu sejít v Ženevě s oficiálními činiteli UNHCR, aby projednali způsoby, jak získat víc mezinárodní pomoci. Podle syrské opozice si boje v Sýrii od března 2011 vyžádaly přes 110 tisíc obětí.