Rozvodněné řeky ohrožují i města a obce ostatních zemí střední Evropy. V Německu již kvůli povodním zemřel jeden člověk, další se pohřešují. Z Rakouska je hlášen jeden mrtvý a dva pohřešovaní. Stovky lidí navíc musely opustit své domovy.

V Německu panuje nejhorší situace v Bavorsku, Sasku a Bádensku-Württembersku. Řada měst podle agentury DPA vyhlásila poplach před katastrofou, mezi ně patří například Pasov, Rosenheim a Chemnitz (Saská Kamenice) či okres Lipsko. Záchranáři v Pasově předpokládají, že hladina Dunaje do večera stoupne na 11 metrů, během stoleté vody v roce 2002 dosáhla 10,81 metru.

Německá kancléřka Angela Merkelová slíbila nejvíce postiženým spolkovým zemím "plnou podporu". V případě potřeby je prý připravena také nasadit na pomoc armádu.

V Rakousku, sužovaném přívalovými dešti, musela být z obce Ettenau evakuována zhruba stovka lidí. Podle agentury Reuters zemřel jeden člověk při sesuvu bahna v obci St. Johann nedaleko Salcburku.

"Situace se vyhrocuje," uvedl dolnorakouský zemský rada Stephan Pernkopf. Dodal, že na některých místech je třeba počítat se stoletou vodou. Ve všech oblastech kolem Dunaje je v Rakousku vyhlášena výstraha před záplavami.

Záchranáři jsou v pohotovosti i v Polsku, kde v posledních 24 hodinách zasahovali ve více než 500 případech, hlavně kvůli vyplaveným sklepům.

"Protipovodňové hráze zpevňují i na Dolním Slezsku, bezprostřední nebezpečí velkých záplav však nehrozí," ujistil mluvčí hasičů v televizi TVN 24.

Na Ukrajině sobotní bouře připravila o elektřinu stovky obcí. Do 133 vsí, převážně v okolí Kyjeva a Oděsy, se dodávky proudu zatím nepodařilo obnovit.