Portugalská vláda hodlá v rámci snahy o snížení státních výdajů zvýšit věk pro odchod do důchodu o jeden rok na 66 let. Pracovní doba státních úředníků se také protáhne o hodinu denně, respektive z 35 na 40 hodin týdně.

Dalším opatřením, které v pátek večer oznámil premiér Pedro Passos Coelho v projevu k národu, je také program dobrovolného rozvázání pracovního poměru s 30 tisíci státními zaměstnanci čili pěti procenty z celkového počtu 600 tisíc pracovníků ve veřejném sektoru.

Kroky, jež chce kabinet zavádět od příštího roku, mají ušetřit státní pokladně 4,8 miliardy eur, tedy123 miliard korun, do roku 2015.

"Díky těmto opatřením nemohou naši evropští partneři pochybovat o našem závazku (vůči záchrannému programu dohodnutému s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem)", řekl Passos Coelho.

Portugalský ministr financí Vitor Gaspar už koncem dubna prohlásil, že vláda hodlá snižovat státní výdaje ještě dva roky po roce 2014, kdy už nebude muset plnit podmínky záchranného programu. Zároveň vyloučil další zvyšování daní, které se letos zvedly nejvíce v historii země.

 

Portugalsko se předloni stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur. Portugalskou ekonomiku od té doby tlačí dolů opatření ke snížení rozpočtového deficitu, která jsou součástí podmínek úvěrové dohody.

Ministři financí eurozóny počátkem dubna souhlasili s návrhem prodloužit o sedm let lhůtu, kterou mají Portugalsko a Irsko na splacení úvěrů od EU. Krok má oběma zemím pomoci vrátit se na mezinárodní dluhopisové trhy. Portugalsko a Irsko v minulých dnech daly najevo, že i přes špatnou ekonomickou situaci nebudou žádat Brusel o odložení rozpočtových cílů, o něž nyní žádala Francie. Té se také dostalo podle agentury AFP dvouletého odkladu.

 

V Česku je úředníků mnohem méně

Česká republika zaměstnává zhruba 425 tisíc zaměstnanců. Oproti Portugalsku je to o skoro 175 tisíc méně. Vezmeme-li přitom v úvahu, že počet obyvatel České republiky a Portugalska je v podstatě stejný, jasně vyplývá, že teď, i po plánovaném propuštění pěti procent zaměstnanců, bude v Portugalsku pořád více státních zaměstnanců než u nás.

Česko je celkově v EU na pátém místě v nejnižším počtu podílu zaměstnanců státní správy na celkový počet obyvatel. Méně (s přihlédnutím na počet obyvatel) jich má jenom Slovinsko, Rakousko, Belgie a Slovensko.

I odchod do důchodu je u nás později než v Portugalsku. Záleží na roku narození, například dnešní třicátník půjde do důchodu až v 68 letech. Dvouleté dítě si na důchod bude muset počkat 70 let, do penze tak půjde až v 72 letech a osmi měsících.