Globální provoz na internetu se v posledních dnech zpomaluje a bezpečnostní experti mluví o největším kybernetickém útoku v historii, píše zpravodajská BBC. Údajně jde o odvetu proti skupině, která blokuje na internetu spamy, a útoky míří proti základní webové infrastruktuře. Tyto aktivity podle BBC vyšetřují specializované policejní složky v pěti zemích.

Napadena byla zejména nezisková organizace Spamhaus, která pomáhá e-mailovým servisům blokovat spamy a další nevyžádanou poštu. Za tím účelem udržuje databázi serverů, o nichž je známo, že se používají k rozesílání spamů.

Spamhaus nedávno zablokoval servery nizozemského poskytovatele webového prostoru Cyberbunker, který prohlásil, že bude hostit všechno kromě dětské pornografie a materiálů spojených s terorismem. Cyberbunker po zásahu Spamhausu uvedl, že organizace zneužívá svou pozici k rozhodování o tom, co může a nemůže být na internetu.

Spamhaus tvrdí, že za útoky na něj stojí Cyberbunker ve spojení se "zločineckými gangy" z východní Evropy a Ruska. Cyberbunker se k tomu na dotaz BBC nevyjádřil.

"Jsme pod palbou už více než týden," řekl šéf Spamhausu Steve Linford. "Stále ale fungujeme, nevyřadili nás," dodal.

"Osvědčený" DDoS útok

Útočníci používají osvědčenou taktiku tzv. DDoS útoku, který velkým množstvím zasílaných dotazů zahltí napadený web a snaží se jej vyřadit z provozu. Cílem útoku jsou primárně servery Spamhausu, podle Linforda by ale vzhledem k jejich napojení na Systém doménových názvů (DNS) mohly vyřadit i vládní internetovou infrastrukturu.

Už nyní mají údajně útoky vliv na široce používané servery jako Netflix. Experti se obávají, že by mohly eskalovat a zasáhnout banky a e-mailové servery.