Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) udělila cenu míru francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandeovi za jeho rozhodnutí podniknout vojenskou intervenci proti islamistům v Mali na severozápadě Afriky. Podle agentury AFP o tom rozhodl výkonný sekretariát organizace.

Udělením Ceny Félixe Houphouëta-Boignyho za úsilí o mír vyjádřilo UNESCO uznání za "solidaritu, kterou Francie projevila vůči africkým národům".

Zatím nebylo stanoveno, kdy si Hollande převezme ocenění, které vzniklo v roce 1989 a které je spojeno s finanční odměnou 150 tisíc dolarů (2,9 milionu korun).

Podle UNESCO je cena určena žijícím osobám, existujícím institucím či veřejným nebo soukromým organizacím, které významně přispívají k propagaci, výzkumu, zajišťování nebo udržování míru".

Cena byla pojmenována po prvním prezidentovi afrického státu Pobřeží slonoviny poté, co tato bývalá francouzská kolonie získala nezávislost.

Hollande rozhodl o vojenské intervenci v polovině ledna s cílem zastavit postup islamistických povstalců proti maliské metropoli, kterou by hroutící se vládní jednotky již nebyly s to ubránit.

V zemi stále působí 4000 francouzských vojáků, s jejichž pomocí byli islamisté v otevřeném boji fakticky poraženi. Rebelové ale přešli na partyzánský způsob boje a na teroristické útoky.

UNESCO u povstalců kritizovalo zejména to, že prakticky zničili posvátné hroby v maliském historickém městě Timbuktu.