Vědci z univerzity v Leicesteru nedávno podrobili řadě testů – včetně analýzy DNA – kostru, která ležela ve městě pod parkovištěm. Nyní oznámili, že se skutečně podařilo najít ostatky krále Richarda III.

"Mimo jakoukoli rozumnou pochybnost jde o kostru krále Richarda III.," řekl na tiskové konferenci v Leicesteru hlavní archeolog univerzity Richard Buckley, který projekt vedl.

Nález kostry oznámili vědci z Leicesteru loni v září. Kostru objevili při vykopávkách na parkovišti na místě někdejšího františkánského kostela, v jehož hrobce byl král pohřben.

Richard III. byl posledním králem z rodu Plantagenetů a posledním anglickým monarchou, který zahynul v boji. Padl v bitvě u Bosworthu v roce 1485, na kterou se vydal právě z Leicesteru. Bitva znamenala konec krvavé Války růží a začátek vlády Tudorovců. Na anglický trůn pak usedl první vládce z této dynastie Jindřich VII.

Zranění z bitev a křehká postava

Vědci kostru podrobili řadě testů. Analýza radiokarbonovou metodou potvrdila, že kosti patří zhruba třicetiletému muži, který žil přibližně v době mezi lety 1455 až 1540. Důkladné zkoumání kostí také ukazovalo na Richarda III. Nalezené ostatky prokázaly vážnou skoliózu, tedy pokřivení páteře. Dobové prameny i Shakespeare zdůrazňovali Richardovu deformovanou postavu.

Zkoumání také odhalilo deset zranění, z toho osm na hlavě. Richard III. je utrpěl v bitvě a zřejmě i po smrti, kdy vítězové jeho mrtvolu zohavili. Analýza také potvrdila, že ostatky měly subtilní kosti, což odpovídá dobovým líčením Richardovy křehké postavy. Studie nalezených kostí "přesvědčivě ukazují na to, že jde o Richarda III.", jak řekla bioložka Jo Applebyová.

Lebka krále Richarda III.Klíčová však byla analýza DNA. Genealogové z univerzity v Leicesteru identifikovali čtyři žijící potomky Richarda III., kteří souhlasili s anonymní účastí na projektu. Nakonec porovnali DNA z nalezené kostry s DNA truhláře Michala Ibsena, který je po 16 generacích potomkem Richardovy sestry Anny z Yorku a který žije v Londýně. Genetička Turi Kingová oznámila, že analýza shodu DNA potvrdila.

Království za koně!

William Shakespeare popsal ve stejnojmenné hře Richarda III. jako fyzicky deformovaného tyrana a uzurpátora, který trůn získal i vraždami svých dvou synovců. Shakespeare mu vložil do úst slavný výrok "Koně! Království za koně!", kterou pronesl na závěr prohrané bitvy.

Richard III. ale zůstává do značné míry záhadou. Vládl jen dva roky a podle některých názorů byl hrdina, podle většiny krutý tyran. Podle zastánců ale Shakespeare líčil Richarda III. jednostranně optikou vítězných Tudorovců.

Zohavené tělo Richarda III. bylo po bitvě vystaveno v Leicesteru na důkaz, že skutečně zemřel. Pak bylo uloženo do hrobky ve františkánském kostele, který však později zanikl, a donedávna se mělo za to, že panovníkovy ostatky skončily v místní řece.

Starosta Leicesteru oznámil, že ostatky Richarda III. budou znovu pohřbeny v místní katedrále.

Království za Porsche!

Na sociální síti Twitter spustilo identifikování nalezených ostatků lavinu britského humoru. Spustil ji David Hepworth tímto tvítem:

„Richard III. nebyl posledním Angličanem, kterému trvalo věky, než se dostal z vícepodlažního parkoviště,“ napsal na svém profilu.

Ani postava ze Shakespearova dramatu nezůstala poznámek ušetřena. „Království za Porsche,“ vtipkoval Nick Emery.