Britský princ Harry jako střelec bojového vrtulníku Apache v Afghánistánu zabíjel afghánské povstalce. Harry, který je v armádě známý jako kapitán Wales, to řekl v pondělí britským novinářům před svým odletem z Afghánistánu, kde sloužil již podruhé.

Harry byl tentokrát na základně Bastion v provincii Hílmand na jihu země. Byl druhým pilotem bojového vrtulníku Apache, a obsluhoval tak palubní zbraně.

"Ano, jako hodně lidí...," odpověděl osmadvacetiletý princ na dotaz, jestli zabil nějaké povstalce. "Ano, když musíme, tak střílíme - vezmeme život, abychom život zachránili... Pokud se někdo snaží udělat našim chlapcům něco zlého, tak ho vyřadíme ze hry," řekl Harry.

Princ Harry byl nasazen u 662. letky. Jeho vrtulník létal jako podpora pozemních akcí proti Tálibánu nebo jako doprovod britských vrtulníků Chinook nebo amerických Black Hawk, které evakuovaly zraněné vojáky.

I když někdy bylo zapotřebí na povstalce střílet, už jen přítomnost impozantní bojové helikoptéry prý povstalce odradila. "V zásadě jsme víc zastrašujícím prostředkem než čímkoli jiným," řekl Harry s tím, že ho nemotivovalo zabíjení nepřátel. "To není důvod, proč jsem tuto práci dělal. Důvodem je to, že jsem se sem chtěl vrátit," řekl.

Nebezpečná mise

Kvůli rychlosti a výšce, v jaké vrtulníky Apache operují, je pro povstalce obtížné je sestřelit. Podle majora Aliho Macka ale princ čelil reálnému nebezpečí. "Být nasazen na bojišti, kde probíhá povstání, na tom není nic rutinního," řekl Mack.

Toto riziko připomněl v září útok na základnu, který ozbrojenci Tálibánu podnikli proto, že věděli, že je na ní i princ.

Harry řekl, že by dal přednost být vyslán přímo na bojiště, jako při svém prvním nasazení v Afghánistánu v letech 2007 až 2008. Harry tehdy ze země naváděl vojenská letadla na stanovené cíle.

"Trčet na Bastionu je otrava," řekl Harry o základně, která připomíná opevněné malé město. "Raději bych byl s chlapy na předsunuté hlídkové základně," řekl. Létání se mu ale líbilo. "Jakmile je člověk za plotem, tak je hned uprostřed akce," dodal.

Na Bastionu sdílel Harry s dalším pilotem pokoj v bloku sestaveném z kontejnerů. Čas mezi bojovými akcemi trávil videohrami a sledováním filmů s ostatními vojáky.

"Jsem jeden z vojáků a nemám žádné zvláštní zacházení," řekl, i když občas na základně, kde jsou tisíce vojáků, vzbuzoval pozornost. "Přijdu do jídelny a každý civí, a to se mi tady nelíbí. Je tu spousta lidí, kteří mě nikdy nepotkali, a tak se na mě dívají jako na prince Harryho, a ne jako na kapitána Walese. A to je frustrující," dodal.

I další členové královské rodiny byli v boji. Harryho strýc princ Andrew byl pilotem vrtulníku vojenského námořnictva při válce o Falklandy v roce 1982 a jeho dědeček, královnin manžel princ Philip, sloužil za druhé světové války na lodích vojenského námořnictva.

Nejsme výjimeční

Harryho starší bratr William je záchranným pilotem vojenského letectva. I on prý chtěl být vyslán do bojové linie, ale podle britských představitelů to je příliš nebezpečné. Podle Harryho by jeho bratr měl dostat šanci létat v Afghánistánu. "Lidé doma s tím budou mít problém, ale nejsme nijak výjimeční. Chlapci na bojišti ano. Je to jednoduché," řekl.

Bratr mu prý afghánskou zkušenost závidí, ale podle Harryho má Williamovo povolání také výhody. "Vrací se domů k manželce a ke psovi, to my ne. Můžeme si akorát hrát na PlayStation ve stanu plném chlapů," dodal.

Před nasazením v Afghánistánu se Harry dostal do novinových titulků kvůli snímkům z večírku v hotelovém pokoji v Las Vegas, na kterých byl nahý. Za incident se omluvil.

"Byl to asi klasický příklad toho, kdy jsem byl příliš voják a málo princ," řekl a zároveň dal najevo nechuť nad intenzivní pozorností, kterou mu média věnují. "Asi jsem zklamal sám sebe, svou rodinu i ostatní. Ale koneckonců jsem byl v soukromí a člověk by měl očekávat, že existuje určitý stupeň soukromí," dodal syn princezny Diany, který řekl, že získal hlubokou nedůvěru k médiím již jako dítě.

Přesto prý čte, co se o něm píše, i když mu ostatní radí, ať to nedělá, "protože to jsou vždycky nesmysly".