Václav Klaus měsíce zdržoval ratifikaci Lisabonské smlouvy, stavěl se proti připojení země k euru a je skeptický vůči krokům k jednotnější Evropě, píší o stávajícím českém prezidentovi Financial Times s tím, že po výměně české hlavy státu se Evropě uleví. List nezapomněl připomenout ani to, že český prezident odmítl nad svým sídlem vyvěsit evropskou vlajku.

Podle listu by první přímé prezidentské volby v České republice měly přinést proevropského vůdce. "Není pochyb o tom, že pověst Prahy jako nejvíce euroskeptického hlavního města po Londýnu se po Klausově odchodu nejspíš změní," napsal britský ekonomický deník.

Podle něj jsou volby také rozptýlením od hospodářských potíží. "Malá a otevřená česká ekonomika se propadla, když její export do eurozóny stagnuje. Vláda premiéra Petra Nečase je hluboce nepopulární kvůli utahování opasků, které zavedla kvůli omezení rozpočtového deficitu," píší FT.

Připomínají také, že "odcházející prezident byl na mezinárodní scéně ostře kritizován, když zpochybňoval globální oteplování".

Klaus odchází uprostřed ostré vnitropolitické kontroverze poté, co se rozhodl omilostnit více než čtvrtinu z 23 000 odsouzených vězňů v zemi a ukončit proces v několika ostře sledovaných korupčních kauzách, napsaly FT.

Mezinárodní zpravodajové tvrdí, že Klausův odchod uvítá mnoho evropských hlavních měst, která často rozčilovala jeho přímočará podezíravost vůči evropské integraci, píše v pátek na svých webových stránkách britská zpravodajská stanice BBC.

Domnívá se, že závěrečná debata prezidentských kandidátů byla nevýrazná a příliš nepřispěla k tomu, aby zúžila pole favoritů. Na to, aby došlo ke smysluplným výměnám názorů, bylo na scéně příliš mnoho kandidátů, uvedla BBC.