Šéf BBC Entwistle v sobotu rezignoval na svou funkci kvůli aféře kolem televizního pořadu, který nepravdivě obvinil bývalého konzervativního politika ze zneužívání dětí. V pondělí potom z vedení odešli další dva vysoce postavení zaměstnanci - šéfka zpravodajství Helen Boadenová a její zástupce Steve Mitchell.

BBC zatím další změny na vedoucích pozicích podrobněji nekomentovala, oznámila nicméně, že přímo nemají "naprosto nic" společného se zmiňovanou chybnou reportáží. Boadenová i Mitchell se prý ze svých funkcí načas stáhli proto, aby se mohl dostatečně vyjasnit systém řízení a redakční odpovědnosti bez ohledu na konkrétní pochybení týkající zpravodajství.

Oba prý vyčkají na to, jak dopadne interní vyšetřování, které se nyní zabývá skandálem kolem někdejšího moderátora Jimmyho Savilea, obviněného ze zneužívání dětí. Není prý vyloučeno, že se na svá místa zase vrátí.

Přesto se spekuluje, že důvodem rezignace Boadenové byla kontroverzní reportáž v Newsnight. Prestižní zpravodajský pořad minulý týden odvysílal reportáž o údajném zneužívání dětí v dětských domovech ve Walesu v 70. a 80. letech, která nepřímo, a jak se později ukázalo nepravdivě, obvinila tehdejšího konzervativního politika Alistaira McAlpinea.

 

Za reportáž se Entwistle jménem BBC v pátek omluvil, nechal zastavit výrobu investigativních příspěvků v pořadu a v sobotu odstoupil.

Helen Boadenová odstoupila ze své funkce šéfky zpravodajství BBCBBC, jedna z nejprestižnějších stanic na světě, zažívá v posledních měsících velkou krizi. Ta začala v říjnu aférou kolem jejího někdejšího moderátora Jimmyho Savilea, který zemřel před rokem ve věku čtyřiaosmdesáti let a patřil k nejznámějším televizním celebritám v Británii.

Stanici uškodilo nejen jeho vyšetřování kvůli pedofilii, ale také způsob, jak se stanice k jeho případu postavila. Ukázalo se totiž, že už zmiňovaný pořad Newsnight loni v prosinci náhle zrušil vysílání reportáže o Savileově údajné pedofilii, která byla skoro hotová.

Kromě nových personálních změn na nejvyšších místech BBC se navíc řeší i odstoupení George Entwistlea. Ten by totiž po dvou měsících na postu generálního ředitele měl získat odstupné ve výši 450 tisíc liber (více než 14 milionů korun). Podle politiků je taková suma "těžko ospravedlnitelná". Konzervativní poslanec Philip Davies kvůli tomu naléhá na to, aby odstoupil také předseda správní rady veřejnoprávní BBC Chris Patten.