Maďaři postrádají zprávu z roku 2007 týkající se okolností pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen, kterou sepsal zvláštní vyšetřovací výbor. Podle agentury MTI to v televizi Hír řekl ministr obrany Csaba Hende.

Ministr reagoval na žádost jedné malé opoziční strany Je možná jiná politika (LMP), aby byla zpráva "gripenovského výboru" zveřejněna. Chtěla se dozvědět, kdo o pronájmu Gripenů rozhodl a proč. Smlouvu o pronájmu 14 stíhaček Gripen maďarská vláda, jejímž premiérem byl tehdy stejně jako nyní Viktor Orbán, podepsala v roce 2001.

Podle Hendeho nebyl dokument vyšetřovacího výboru řádně utajen a v roce 2007 z kanceláře tehdejšího levicového premiéra Ference Gyurcsánye putoval na ministerstvo obrany, kam ale prý nikdy nedorazil. V roce 2010, kdy do úřadu nastupoval současný pravicový kabinet premiéra Viktora Orbána, už zpráva nebyla k nalezení, tvrdí Hende.

Maďarská vláda mezitím odsouhlasila, že prodlouží pronájem Gripenů, který měl původně skončit v roce 2016. Maďarské letectvo je nově bude mít k dispozici do roku 2026.

Kvůli podezření z korupce v současnosti kauzu Gripenů vyšetřují čtyři země. Jde o Česko, Rakousko, Švédsko a Británii. Maďarská prokuratura všechny čtyři země požádala o informace, zda do případu není zapleteno Maďarsko. Prozatím jen Švédsko naznačilo o možném podezřelém spojení s Budapeští.