Francouzský prezident François Hollande ve středu jmenoval novou socialistickou vládu. Ministrem zahraničí v ní bude někdejší premiér Laurent Fabius, zatímco ministrem financí bude Pierre Moscovici, který býval ministrem pro evropské záležitosti v poslední levicové vládě před deseti lety. V kabinetu mají stejné zastoupení muži a ženy.

Vládu povede premiér Jean-Marc Ayrault, kterého Hollande jmenoval už v úterý. Hollande je prvním socialistickým prezidentem Francie po 17 letech.

Ayrault po zveřejnění jmen ministrů v televizním rozhovoru uvedl, že jeho vláda bude usilovat o vyrovnání státních financí se snahou o co největší férovost. Všechna zvýšení výdajů hodlá kompenzovat škrty nebo zvýšením daní. Oznámil také, že navrhne snížení platů ministrů o 30 procent.

Ministrem práce je blízký Hollandeův spolupracovník Michel Sapin. Další Hollandeův přítel Jean-Yves Le Drian byl jmenován ministrem obrany. Devětačtyřicetiletý Arnaud Montebourg, který patří k levému křídlu Socialistické strany (PS) a je výřečným kritikem globalizace, byl pověřen reindustrializací. Manuel Valls, který patří naopak k pravému křídlu strany, se stal ministrem vnitra.

Vládu ale ve velké většině tvoří umírnění socialisté. Není v ní ale šéfka PS Martine Aubryová, která loni v prezidentských primárkách prohrála s Hollandem. Poté, co dal jako premiérovi přednost Ayraultovi, oznámila, že nebude členkou kabinetu. Očekává se však, že Hollande jí najde důležitou funkci, aby zabránil napětí ve straně.

Pětašedesátiletý Fabius patří k veteránům PS. V roce 1984 se stal ve svých 37 letech nejmladším francouzským premiérem, ale od té doby tento úspěch přes své značné ambice nepřekonal. V poslední levicové vládě premiéra Lionela Jospina byl v letech 2000 až 2002 ministrem financí, před tím předsedou Národního shromáždění.

S Hollandem se střetl v roce 2005, kdy na rozdíl od něj bojoval v referendu proti schválení evropské ústavy. Zpočátku dával také veřejně najevo pochyby o Hollandeově prezidentské kandidatuře. Francouzští komentátoři jeho jmenování do značné míry spojují s udržením jednoty ve straně.

Moscovici byl šéfem Hollandeovy kampaně. V Jospinově vládě byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti na ministerstvu zahraničí.

Finanční trhy jsou nervózní

Vláda má bez premiéra 34 členů. Polovinu z nich tvoří ženy a Hollande tak splnil jeden z předvolebních slibů. Nejdůležitější kabinetní posty však nadále zastávají muži, s výjimkou ministerstva spravedlnosti, které povede nezávislá poslankyně z Francouzské Guyany Christiane Taubiraová.

Aurélie Filipettiová bude ministryní kultury, Nicole Bricqová ministryní životního prostředí, Marisol Touraineová ministryní zdravotnictví a sociálních věcí. Mluvčí Hollandeovy kampaně, čtyřiatřicetiletá Francouzka marockého původu Najat Vallaudová-Belkacemová bude i nyní mluvčí vlády a také ministryní pro práva žen.

Předcházející pravicová vláda premiéra Françoise Fillona měla 32 ministrů a státních tajemníků.

"Všechna nová opatření budeme financovat rozpočtovými úsporami," řekl ve středu Ayrault. "Nechceme ohrozit státní finance, ale chceme je vyléčit."

Podle agentury Reuters se nezdá, že by nástup socialistů ve Francii nyní znervóznil finanční trhy, přestože Hollande hodlá bojovat s přehnanými škrty v Evropě. Při první aukci francouzských dluhopisů po Hollandeově nástupu do funkce se dnes dluhopisy se splatností za pět let prodaly při rekordně nízkém výnosu 1,72 procenta. Podle agentury politický neklid v Řecku vedl investory k bezpečným francouzským dluhopisům.

Ayraultův kabinet se poprvé sejde ve čtvrtek odpoledne. Vládu musí ještě potvrdit parlamentní volby plánované na 10. a 17. června. Pokud by ale socialisté a jejich levicoví spojenci prohráli, tento kabinet by skončil, a socialista Hollande by musel spolupracovat s pravicovou vládou.