Slovensko opustí svou vlajkovou loď v podobě devatenáctiprocentní rovné daně, aby bohatší Slováci společnosti pomohli s konsolidací státního rozpočtu. V pondělí zveřejněném rozhovoru s agenturou Reuters to prohlásil očekávaný budoucí premiér Robert Fico.

Slovensko čekají v sobotu předčasné volby, jejichž favoritem je Ficova opoziční strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

"Obáváme se, že deficit v roce 2012 bude vyšší než navržených 4,6 procent (HDP), takže bude ještě obtížnější rozpočet konsolidovat pod tři procenta do roku 2013," řekl Fico. "Cesta je taková, že musíme zvednou daně bohatým. To je jediná možnost, kterou Slovensko má," dodal.

Odcházející kabinet pravého středu premiérky Ivety Radičové snížil loňský schodek rozpočtu na 4,6 procenta HDP z 8,1 procenta z roku 2010.

Nižší deficit byl především výsledkem výdajových škrtů. Hlavní proud politiků je proto přesvědčen, že podmínku maximálně tříprocentního schodku bude moci Slovensko splnit jen po zvýšení daní.

Obliba Roberta Fica roste. S dnešní podporou voličů by si sestavil vládu sám - čtěte ZDE

Fico plánuje zvýšit daně ze současných 19 na 22 procent firmám, jejichž zdanitelný zisk je více než 30 milionů eur (zhruba 745 milionů Kč). Dosavadní rovná daň přitom sloužila jako jedno z lákadel pro zahraniční investice.

Vyšší daně zřejmě čekají také na osoby s nadprůměrnými příjmy. Příjem Slováků, co vydělají více než 33.000 eur (přes 819.000 korun), by měl být zdaněn 25 místo 19 procenty.

Na rekordní výdělek rekordní daň

"Dámy a pánové z luxusních kanceláří, pokud máte rekordní výdělky, budete platit rekordní daně," řekl Fico již v pátek na předvolebním shromáždění v Banské Bystrici.

Slovensko již loni schválilo zvláštní bankovní daň 0,4 procenta z bilanční sumy finančních ústavů. Proti tomuto kroku se banky ostře ohradily. Ficův Směr by ovšem daňovou zátěž rád zvýšil na 0,7 procenta.

Slovensko je po Estonsku druhou nejchudší zemí eurozóny. V současné době se potýká s vysokou nezaměstnaností, která přesáhla třináct procent, což je nad průměrem zemí platících eurem.

Po Španělsku a Řecku má Slovensko v EU nejvyšší podíl nezaměstnaných mezi mladými. Bez práce je mladých Slováků podle Eurostatu 36 procent.

Fico již dal na vědomí, že i když ve volbách získá většinu parlamentních křesel, bude chtít vytvořit vládní koalici, která by sdílela politické břímě fiskální konsolidace. Vyjednávání o jejím vzniku by podle něj mohlo trvat i měsíc.