Ministři obrany Severoatlantické aliance (NATO) se na skončeném dvoudenním zasedání v Bruselu rozhodli dát zelenou projektu, v němž chce 13 zemí aliance včetně Česka nakoupit nepilotované letecké prostředky.

Letouny Global Hawk RQ-4B, kterých by mělo být celkem pět, jsou schopné z velké výšky dodávat spojencům informace o situaci na zemi. Ve vzduchu navíc mohou zůstat i více než 24 hodin.

Jde o součást systému vzdušného průzkumu pozemních cílů AGS (Alliance Ground Surveillance), o jehož podobě se diskutovalo od roku 1992.

Jednání o projektu, který by měl začít fungovat v roce 2015, se táhla řadu let. Hlavní problém byl hlavně s tím, jak by se měla aliance podílet na provozu této techniky, která bude pak k dispozici i pro alianční nasazení.

Hlavní základnu bude mít projekt v italské Sigonelle, pod níž bude spadat několik dalších stanic. "Dá našim velitelům schopnost vidět, co se odehrává na zemi," řekl šéf aliance Anders Fogh Rasmussen po jednání.

Na projektu se podílejí kromě ČR ještě Spojené státy, Bulharsko, Slovensko, Slovinsko, Estonsko, Itálie, Litva, Lucembursko, Lotyšsko, Norsko, Rumunsko a Německo.

Ministři se po skončení zasedání přemístili na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově. Letos se tam sjelo více než 350 státníků, diplomatů a vojenských expertů ze zhruba 60 zemí. Českou republiku zastupují ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra.

Německý ministr vyzval k samostatnosti

Při jejím zahájení vyzval německý ministr obrany Thomas de Maiziére k větší aktivitě Evropy v rámci Severoatlantické aliance a k převzetí odpovědnosti za hájení své bezpečnosti.

De Maiziére v projevu apeloval na evropské státy, aby jejich hlas byl v NATO více slyšet a aby nespoléhaly jen na USA, jejichž těžiště zájmů se přesouvá hlavně do Asie a Pacifiku. "Evropa musí být ve stavu, aby převzala vojenskou odpovědnost za sebe i za bezpečnost ve svém bezprostředním okolí," prohlásil německý ministr.