Evropská unie je novým Sovětským svazem. Způsobila zhroucení společnosti a pokud chce Francie zůstat silným státem, musí tento spolek opustit.

Takové jsou některé názory šéfky francouzské krajní pravice Marine Le Penové, která svou bojovnou, eurofobní rétorikou nachází mezi svými krajany nemalý ohlas.

Podle nejnovějších průzkumů by ji volilo 20,5 procenta Francouzů, takže za prezidentem Sarkozym zaostává jen o 1,5 procentního bodu. Oba mají odstup za socialistickým kandidátem Françoisem Hollandem, který má podporu 28 procent voličů.

"Musíme zrušit evropské smlouvy - smlouvy středových stran, které nás omezují a odsuzují k izolaci," prohlásila předsedkyně nacionalistické Národní fronty a dcera známého populisty Jean-Marie Le Pena.

A když jí oponenti upozornili, že by vystoupení z EU bylo po právní stránce složité, odpověděla velmi stručně: "EU je totalitní, trochu jako komunismus. Už roky nám někdo říká, že ji nemůžeme opustit," citoval europoslankyni deník Guardian.

Problémy s přihláškou

Díky silné podpoře v řadách Francouzů by se Le Penová mohla stát černým koněm prezidentských voleb podobně, jako se to povedlo jejímu otci v roce 2002.

Politik známý svými antisemitskými a neofašistickými postoji tehdy šokoval, když v úvodním kole skončil jako druhý a postoupil do rozhodujícího druhého kola klání.

V pondělí však francouzský tisk přišel s překvapivou zprávou, že kontroverzní politička možná nebude smět kandidovat. Nedaří se jí totiž získat nezbytných nejméně 500 podpisů starostů či jiných místních zástupců.

Formuláře s podpisy nezbytnými k získání oficiální kandidatury pro prezidentské volby musejí dorazit francouzské ústavní radě do 16. března.

 

Volby začínají prvním kolem 22. dubna a mají vyvrcholit druhým kolem 6. května, v němž se rozhodne mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z kola prvního.

Jean-Marie Le Pen v neděli připustil, že se jejich straně dosud podařilo sehnat jen kolem 350 podpisů a že další se shánějí velmi těžko. Obvinil místní zástupce z vědomého porušování jejich - podle něj zákonné - občanské povinnosti.

"Vyvstal problém. Nemáme potřebných 500 podpisů. Mobilizovali jsme všechny prostředky k oslovení starostů. Narážíme ale na jejich nezájem, protože se domnívají, že jim tato povinnost přináší jen potíže," řekl v televizi Le Pen, kterému se v době jeho šéfování straně dařilo získávat potřebný počet podpisů pro prezidentskou kandidaturu.