Němci si budou moct od příštího týdne na stáncích s novinami koupit knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj).

Komentované výtahy z této ideologické bible nacismu chce podle pondělního vydání magazínu Der Spiegel na německý trh uvést britský vydavatel Peter McGee.

Zveřejňování nejznámějšího Hitlerova díla je přitom v Německu zakázané a bavorské ministerstvo financí jako držitel autorských práv v pondělí oznámilo, že zvažuje právní kroky.

"Už je dlouho na čase, aby široká veřejnost dostala možnost se s originálním textem seznámit," řekl Spiegelu McGee. Jeho nakladatelství na sebe upozornilo už před třemi roky, kdy v Německu znovu vydalo vybraná čísla nacistických plátků Der Angriff a Völkischer Beobachter.

"Špatně napsaná kniha"

V případě Mein Kampfu Brit plánuje zatím vytisknout tři zhruba patnáctistránkové brožury. Na jedné stránce bude vždy originální text a vedle něj odborný komentář k této pasáži.

Každá z těchto publikací by měla vyjít v nákladu 100 tisíc kusů. V případě velkého zájmu je nakladatelství připraveno publikovat i další části Hitlerova díla. Ta první se má na pultech německých trafik objevit 26. ledna.

Na titulní stránce bude podle Spiegelu silueta nacistického vůdce s černým pruhem přes oči a nápisem "Nečitelná kniha". "Mein Kampf je špatně napsaný, má divný jazyk a chybí mu vnitřní logika," tvrdí McGee. Jeho nesmyslnost ale podle něj člověk pozná teprve tehdy, když se s tímto spisem sám seznámí.

Prezident Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann na zprávu o chystaném vydání komentovaných výňatků z Mein Kampfu reagoval slovy, že je čeká s napětím a doufá, že tuto knihu "alespoň trošku zbaví jejího kouzla".

Bavorské ministerstvo financí, které spravuje práva na Hitlerův programový spis a zatvrzele odmítá povolit jeho vydání byť jen k vědeckým účelům, mezitím vydalo prohlášení, podle něhož zvažuje v této záležitosti právní kroky.

Už v roce 2009 nechaly bavorské úřady ze stánků stáhnout McGeeho reprinty nacistických novin, na které Bavorsko také vlastní práva. I ty byly tehdy opatřeny komentáři současných historiků.

Britovo vydavatelství je přesvědčeno, že tento scénář nyní nehrozí. "Z historických dokumentů lze citovat, aniž byste porušili autorské právo. To se vztahuje na zveřejnění celého díla. Jeho vytištění ale my nemáme v žádném případě v úmyslu," řekl agentuře DPA McGeeho mluvčí Alexander Luckow.

Mein Kampf museli stánout i v Česku

Předloni Bavorsko uspělo také u českých soudů a domohlo se stažení z prodeje a znehodnocení všech výtisků dvou Hitlerových titulů, které v Česku vydala společnost KMa. U soudu skončil i vydavatel Michal Zítko, který v roce 2000 v Česku publikoval nekomentovaný překlad Mein Kampfu. Za podporu rasistického hnutí ho česká justice potrestala třemi roky vězení podmíněně. Nejvyšší soud ho však později viny zprostil a předchozí rozhodnutí zrušil.

Největší německá spolková země získala autorská práva na dílo nacistického diktátora krátce po druhé světové válce od vítězných mocností. Jejich platnost vyprší v roce 2015, 70 let po smrti autora, který spáchal 30. dubna 1945 sebevraždu.

Hitler Mein Kampf napsal v polovině 20. let minulého století během pobytu ve vězení, kde si odpykával trest za neúspěšný pokus o puč v Mnichově. Už tehdy v něm nastínil své zkázonosné a antisemitské plány, které realizoval po nacistickém převzetí moci v Německu v roce 1933.

Diskuze musela být z důvodu rasistických komentářů vypnuta