David Cameron učinil rozhodující krok, který oddaluje Británii od Evropské unie. V pátek se stal prvním premiérem, který vetoval nové smlouvy EU.

Cameron vyvolal mezi zástupci evropských zemí hněv, když odmítl dohodu o záchraně eurozóny. Vyvolal tak otázky o budoucnosti Británie v EU.

Poté, co francouzský prezident Nicolas Sarkozy uvedl námitky k jeho "nepřijatelným" nárokům na právní ochranu pro finanční sektor a britské banky, premiér Cameron odmítl britskou podporu pro nové smlouvy na vytvoření "fiskální unie" mezi členy eurozóny.

Konzervativci přivítal britský návrat k tradiční konzervativnímu postoji v Evropě. Liberální demokraté uvádějí, že tento krok sníží britský vliv. Místopředseda britské vlády Nick Clegg vyjádřil své obavy o vzniku "dvourychlostní Evropy".

Evropští vůdci připouštějí, že Cameron nasměroval Británii na kurz, který může skončit i odchodem z EU. "Členství v unii je v našem zájmu," odmítá takové komentáře Cameron. "Vždycky jsem říkal, že budu podporovat naše členství," dodal.

Paříž a Berlín se nyní snaží dohodnout evropskou smlouvu, která zavazuje členské země eurozóny k novým limitům pro své schodky, ve snaze obnovit důvěru na finančních trzích. Stejně jako 17 zemí, které používají jednotnou evropskou měnu, se mohou zbývající země EU také zaregistrovat.

I přes počáteční náznaky, že Maďarsko podpoří Velkou Británii, jeho zástupci nakonec nevyloučili, že zřejmě podepíší. Švédsko a Česká republika sympatizovaly s postojem Camerona, ale také naznačily, že nechtějí zůstat na okraji dění v Evropské unii.