Poslední autobus do ještě osvětlené obce Malatiná přijíždí v půl dvanácté večer. Pak se pouliční lampy vypínají a znovu začnou svítit až se čtvrtou hodinou ranní. Starosta, který si stejně jako řada jeho kolegů stěžuje na nedostatek peněz v obecní kase, se tím snaží ušetřit.

Méně světla je sice vyváženo více penězi v pokladně slovenských obcí, znamená ale také zvýšenou nehodovost a nárůst kriminality, podotýká server pravda.sk.

"Je to individuální, ale šetří se všude," připouští výkonný předseda Sdružení měst a obcí Slovenska Jozef Turčány. Obce jsou ve finanční tísni už delší dobu, problémy se zvýraznily od druhého pololetí 2009, tedy od propuknutí krize.

Obce sice připouštějí, že tmavé ulice způsobují lidem problémy, ale protože musí výrazně šetřit, nic jiného jim nezbývá. "V roce 2007 jsme vyměnili úsporné lampy, stále jsme ale zvažovali, kde a jak je možné ušetřit," řekl starosta oravské obce Malatiná Zdenko Kubáň.

Svítí se jen před obecním úřadem

Zhasnuto tu mají od půl dvanácté večer do čtyř hodin ráno. Už jednou ale tmy využili zloději, kteří ze zaparkovaného posledního autobusu ukradli naftu. Autobus proto z bezpečnostních důvodů parkuje před obecním úřadem - jediným místem, kde se svítí celou noc. Výjimkou jsou Vánoce a některé další svátky, kdy se v noci svítit nepřestává.

S vypínáním světel mají špatné zkušenosti také ve Fričovcích na východě Slovenska. "Měli jsme tu nájezdy z osad, které jsou v okolních obcích," říká starosta Ján Mikula.

V lampách tak proto svítí úsporné žárovky, brzy je ale budou muset kvůli šetření vypnout znovu. "Určitě nevypneme celé části, jen některé ulice - náhodně, aby o tom zloději předem nevěděli," dodává Mikula.

Osvětlení vypínají také města. "Od letošního ledna jsme v ulicích povypínali asi 40 procent světel. Ročně takto ušetříme 30 až 35 tisíc eur," vysvětlil primátor Rimavské Soboty Jozef Šimko. Dobu, kdy je zapnuté veřejné osvětlení, o hodinu zkrátili také v Trenčíně.

Naopak v Košicích, kde radnice nechala vyměnit osvětlení na úspornější již před pár lety, tvrdí, že město na svícení šetřit nebude. A to prý ani tehdy, kdyby šlo jen o okrajové části. Podobně se k tomu staví i Bratislava. Ta každý měsíc musí na provoz pouličních lamp dát zhruba 420 tisíc eur (asi 10,6 milionu korun).