Polský prezident Bronislaw Komorowski vyzval Jaroslawa Kaczyńského, aby se omluvil za své výroky o německé kancléřce Angele Merkelové. Kaczyński o ní tvrdí, že má imperiální ambice a že chce Polsko držet v podřízeném postavení vůči Německu. Jeho výroky jsou patrně součástí kampaně před blížícími se parlamentními volbami.

"Očerňování, které se týká důležitého evropského politika, je pro Polsko velmi nebezpečné," řekl prezident Komorowski. "Radil bych Jaroslawu Kaczyńskému, aby se ve jménu odpovědnosti za Polsko omluvil."

Kaczyńského výroky se objevily v nové knize "Polsko podle našich snů". Předseda národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost zde píše, že "Merkelová od Polska požaduje především podřízenost, ačkoli jen mírnou".

Premiér Donald Tusk v reakci prohlásil, že Merkelová je největším přítelem jeho země. Zároveň obvinil Kaczyńského, že jeho výroky mohou poškodit polské národní zájmy.

"Nevidím žádné důvody k tomu, abych se za cokoliv omlouval," vzkázal ve čtvrtek hlavě státu expremiér Kaczyński, který je známý svojí fobií z Německa a Ruska. V letech 2006 až 2007, kdy byl polským premiérem, se vztahy Polska s Berlínem a Moskvou ocitly na bodu mrazu.

Kaczyńského provokativní výroky naznačují, že se snaží rozdmýchat protiněmecké nálady před víkendovými volbami do parlamentu. Konzervativní politik se v nich bude snažit dostat zpět k moci na úkor strany Občanská platforma, jejímž členem je jak premiér Tusk, tak prezident Komorowski. Podobnou taktiku jeho strana Právo a spravedlnost použila již dříve.

Německá vláda se slovy Kaczyńského nenechala vyprovokovat. "Nemám pochybnosti, že si velká většina polského národa váží přátelství s Německem," citovala ve středu agentura AFP německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho.

Podle předvolebních průzkumů zveřejněných v posledních dnech se zvětšuje náskok Občanské platformy před Právem a spravedlností. Z toho dnešního pro list Gazeta Wyborcza vyplývá, že Tuskově straně by svůj hlas dalo 31 procent voličů, formaci Kaczyńského 18 procent.

Hra německou kartou není v polské politice novinkou. Legendární je aféra s "dědou z wehrmachtu" z kampaně před prezidentskými volbami v roce 2005. Jeden politik PiS tvrdil, že dědeček Donalda Tuska, který se tehdy ucházel o prezidentský post, za druhé světové války bojoval jako dobrovolník wehrmachtu. I když se ukázalo, že jde o výmysl, Tuskovi toto obvinění uškodilo.