Evropský soud pro lidská práva uznal, že Rusko porušilo některá práva ropného koncernu Jukos, ale bez rozhodnutí ponechal žádost akcionářů koncernu o odškodnění za údajné "nezákonné vyvlastnění".

Soud podle agentury Reuters Moskvě vytkl nespravedlivý postup, když ruské úřady daňovými požadavky přivedly koncern ke krachu a justice uvěznila bývalého šéfa podniku Michaila Chodorkovského.

Bývalý management žádá po ruském státu odškodnění ve výši více než 98 miliard dolarů (téměř 1,8 bilionu korun), které by měla Moskva vyplatit bývalým akcionářům. Jde o nejvyšší sumu, o jaké kdy Evropský soud pro lidská práva rozhodoval.

Ruské úřady dodatečnými daňovými požadavky dovedly dříve prosperující koncern ke krachu. Chodorkovskij byl za údajné rozsáhlé zpronevěry odsouzen k 14 letům vězení.

Štrasburský soud v úterý ve svém rozsudku konstatoval, že ruské úřady činily nespravedlnost tím, jak trestaly společnost za údajné porušování daňových zákonů. Ruský stát prý rovněž nedal Jukosu dostatek času na přípravu obhajoby.

Odpůrci postupu ruských úřadů tvrdí, že šlo o cílenou snahu odstranit Chodorkovského, jenž ohrožoval moc tehdejšího prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina.

Podle žalobců ruské úřady porušily řadu ustanovení evropské úmluvy o lidských právech a "předpojatě" vypočítané daně, které zdvojnásobily daňové břemeno koncernu, byly neopodstatněné a nezákonné.