Ve větších městech na Apeninském poloostrově se konaly demonstrace. Na ruzyňském letišti stávka způsobila zrušení čtyř pravidelných letů do Itálie.

Zatímco Italové protestovali proti dosavadnímu vládnímu úspornému programu, italský kabinet dnes na mimořádném zasedání svůj restriktivní plán pod tlakem finančních trhů ještě zpřísnila a rozhodla urychlit jeho přijetí v parlamentu. Nově navrhl zvýšit DPH, zavést daň pro bohaté a zvýšit věk pro odchod do důchodu ženám v soukromém sektoru z 60 na 65 let.

Podle italských médií bylo jen na římském letišti Fiumicino zrušeno na 130 letů, stovka dalších letů jinde v zemi. Kvůli stávce také nevyjela polovina místních vlaků a byly zrušeny i některé mezinárodní železniční spoje, například mezi Mnichovem a Veronou. Železniční spojení mezi Českou republikou a Itálií podle všeho nebylo výrazně postiženo.

Chaos v Římě

S dopravním chaosem se nejméně do oficiálního ukončení stávky v potýkal hlavně Řím. Ve městě se zastavilo mnoho veřejných služeb včetně metra, vyjelo jen 30 procent autobusů. Nemocnice braly jen naléhavé případy. Uzavřeny byly i turistické atrakce jako Koloseum, Forum Romanum nebo Galerie Borghese. Podobná situace byla například v Turíně a Neapoli.

Kromě toho dnes desetitisíce Italů vyšly do ulic demonstrovat proti úsporným opatřením. Demonstrace se konaly například v Římě, v Miláně, Florencii, Janově, Boloni, Cagliari, Neapoli a Palermu. Manifestací se zúčastnilo i mnoho opozičních politiků.

V italském Senátu odpoledne začala debata o úsporném plánu, jenž má třetí největší ekonomice v eurozóně ušetřit nejméně 45,5 miliardy eur (přes 1,1 bilionu korun), z toho 20 miliard v příštím roce. Berlusconiho vláda očekává, že Senát vládní úsporné plány schválí už ve středu, ne až v sobotu, jak se plánovalo. Poté půjdou ihned do Poslanecké sněmovny.

Odborová ústředna CGIL, která má pět milionů členů, stávku vyhlásila 23. srpna, 11 dní poté, co první verzi návrhu kontroverzních úsporných opatření schválil Berlusconiho kabinet.