Pískavice je druh koření pěstovaného zejména ve Středomoří, kde roste i planě. "Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje Evropské komisi, aby vyvinula úsilí, které zajistí, že zdroji nákazy nebudou vystaveni další spotřebitelé. Semena by měla být dohledána ve všech státech, které mohly obdržet podezřelé zásilky," uvedl EFSA.

Evropská unie v reakci na stanovisko úřadu pro bezpečnost potravin přikázala stažení některých egyptských osiv z trhu a dočasně zakázala jejich dovoz. EFS spotřebitelům rovněž doporučil, aby nepěstovali výhonky pro svou vlastní potřebu, a pokud tak učiní, aby je konzumovali až po důkladném převaření.

Postiženým selhávají ledviny

Jen v Německu se zmutovanou formou bakterie EHEC od počátku května nakazilo podle aktuálních statistik 3999 lidí, z nichž 845 trpí závažnou komplikací, takzvaným hemolyticko-uremickým syndromem (HUS), při němž selhávají ledviny a vyskytuje se chudokrevnost. Dalších 122 případů infekce bylo zaznamenáno v dalších 16 zemích.

Jako první se v podezření ze šíření nákazy objevila pěstírna výhonků v severoněmeckém Bienenbüttelu. Časem se zjistilo, že semena pískavice z Egypta byla dodána i tam. Infekce vyvolávající krvácivý průjem se objevila i u několika pracovnic německé farmy.

Klíčky z podezřelých semen byly zjevně i součástí pohoštění pro rodičovskou schůzku mateřské školy v Bègles poblíž Bordeaux v jihozápadní Francii. Z desítky účastníků nakažených EHEC jich pět mělo vážné onemocnění HUS.