Přijetí Chorvatska do Evropské unie je už "hotovou záležitostí". Příslušné smlouvy budou podepsány během polského předsednictví EU ve druhé polovině letošního roku a 28. členem unie se Chorvatsko stane od 1. července 2013.

Prohlásil to polský ministr pro evropské záležitosti Mikolaj Dowgielewicz na okraj dnešního zasedání ministrů zahraničí EU v Lucemburku.

Právě "jízdní řád" jednotlivých kroků v přijímání druhé bývalé jugoslávské republiky ministři zahraničí a evropských záležitostí v úterý dolaďovali před summitem EU. Ten se v Bruselu koná ve čtvrtek a v pátek a vedoucí představitelé by právě na něm měli dát uzavření přístupových jednání se Záhřebem definitivní zelenou.

"Přijmeme závěrečný text (přístupových jednání s Chorvatskem)," potvrdil podle agentury DPA maďarský ministr zahraničí János Martonyi, jehož země v tomto půlroce EU předsedá.

Diskutovalo se v poslední fázi už jen o formulaci, že EU bude další politický vývoj v tomto balkánském státě nadále sledovat. Především Nizozemsko a Francie požadují, aby Záhřeb přijal "přiměřená a odpovídající opatření" k tomu, aby ve zbývajícím čase před vstupem do unie nepolevil v reformní politice. Oba státy tak tlumočily obavy, že Chorvatsko nebude dostatečně plnit slib o boji proti korupci a organizovanému zločinu.

Česko patřilo v EU k přívržencům Chorvatského vstupu do nyní 27členné unie. "Hlavně jsme byli proti tomu, aby se dodatečně dávaly Chorvatsku další podmínky, nebo se stěžovala jeho cesta do Evropské unie," nastínil v pondělí postoj ČR k přistoupení Chorvatska český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Po uzavření přístupových jednání, což by mohlo být završeno do konce měsíce, budou následovat vypracování přístupové smlouvy a její ratifikace v jednotlivých členských zemích.

Český ministr zahraničí nečeká, že by se mohla ratifikace nějak zkomplikovat. "Doufám, že už konečně ne. Myslím, že už těch předsudků vůči Chorvatsku byla spousta. Doufám, že už se vyčerpaly," podotkl.