Balení fazolových kllíčků z farmy v Bienenbüttelu, kterou hygienici nalezli v ledničce jednoho z nakažených pacientů z Hamburku, mělo potvrdit, že nákaza střevní bakterií E.coli pochází právě z ekologické pěstírny. Výsledky posledních testů ale ukázaly, že po španělských okurkách za epidemií nestojí ani německá farma.

Nebezpečnou bakterií totiž nebyly nakaženy ani několik týdnů staré klíčky v lednici dvaačtyřicetiletého pacienta z Hamburku. Zatímco zdravotníci pátrali po zdroji nákazy v jeho bytě, infikovaný muž, který musel být s diagnózou EHEC hospitalizován, se už uzdravil.

Hamburk, který se stal epicentrem nákazy, v posledních dnech hlásí, že nakažených ubývá. Na počátku epidemie byly každým dnemznámy stovky nových případů, teď jsou to ale prý jen desítky.

Místní ministryně zdravotnictví Cornelia Prüferová-Storcksová v úterý oznámila, že bakterie se nenašla v lednici u Hamburčana, jenž doma zapomněl klíčky z podezřívané dolnosaské farmy. Ta musela být na konci minulého týdne kvůli podezření uzavřena.

Už v pondělí večer ale úřady oznámily, že první testy neprokázaly nákazu v zeleninových klíčcích z farmy v Bienenbüttelu, který leží necelých sto kilometrů jihovýchodně od Hamburku. Stejně jako po testech zeleniny ze španělských farem, tak hledání ohniska začíná od nuly.

Nepotvrdilo se ani podezření na restauraci v Lübecku, ani na hojně navštěvovanou slavnost k výročí hamburského přístavu, která podle dřívějších zpráv mohla nákazu E.coli šířit.

 

Infekci zatím podlehlo 22 lidí v Německu a jedna pacientka ve Švédsku. V Německu je více než 2700 nakažených, z nichž u 650 trpí hemolyticko-uremickým syndromem (HUS), při němž může dojít k selhání ledvin. Právě na HUS zemřelo podle německého Institutu Roberta Kocha 15 pacientů, u dalších sedmi obětí tato vážná komplikace zaznamenána nebyla.

V samotném Hamburku mezitím výrazně klesají počty nově nakažených. V úterý dopoledne bylo hlášeno celkem 898 případů nákazy nebo podezření na ni, což je o 49 více než v pondělí.

Nákaza enterohemoragickou Echerichia coli (EHEC) se objevila v Německu začátkem května a lidé, kteří v Německu pobývali, ji s sebou postupně přivezli i do dalších zemí. V České republice byl dosud potvrzen jediný případ nákazy - šlo o americkou turistku, která přijela z Německa. Nákaza se objevila i v Británii, Dánsku, Francii, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku či USA. První případ oznámila také Kanada.

 

Nebezpečná střevní nákaza

 

Nebezpečná střevní nákaza