Severoatlantické alianci způsobuje obavy pokles výdajů členských zemí na obranu, spojenci by měli pokračovat v investicích do armády. V Bratislavě to ve čtvrtek po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Slovensko pro letošní rok v rámci úsporných opatření snížilo rozpočet ministerstva obrany zhruba o sedm procent. Na pokles peněz pro armádu Bratislavu nedávno upozornily také Spojené státy, které finančně kryjí většinu operací aliance.

 

"Vyjádřil jsem obavy z klesajícího rozpočtu na obranu, a to nejen v případě Slovenska, ale i v dalších zemí. Tyto obavy zejména v dlouhodobém výhledu mohou dost zásadně oslabit schopnost Evropy bránit se," řekl Rasmussen.

"Způsobuje nám obavy, když ve vícero zemích vidíme klesající trend výdajů na rozpočet obrany. Velmi dobře si uvědomuji, jak náročná je politická výzva, když země musí přijmout úsporná opatření a když se opatření dotknou oblastí, jako je školství, zdravotnictví a sociální zabezpečení. Znamená to, že obrana nemůže zůstat bokem, i zde jsou zapotřebí úspory," řekl Rasmussen.

 

Podle Radičové je v současnosti potřeba dostupné peníze využívat co nejefektivněji. "První úlohou každé země v rámci Evropy je konsolidace veřejných financí, protože každý dluh znamená závislost. A závislost znamená větší nároky na zajištění bezpečnosti země," uvedla předsedkyně slovenské vlády.

 

Radičová šéfa aliance ubezpečila, že prioritou Slovenska je nadále účast na misích na Kypru a v Afghánistánu, kde má země v rámci operace ISAF desítky vojáků, zejména strážní jednotky a ženisty. Podle dřívějších informací by Slováci měli v Afghánistánu zůstat až do roku 2014.

"Naše operace postupuje, zaznamenali jsme úspěch, Taliban je ve všech částech země pod vysokým tlakem," zhodnotil misi Rasmussen. V boji s fundamentalistickým hnutím Taliban pomohla také nedávná likvidace šéfa teroristické sítě Al-Káidy Usámy bin Ládina. "Úspěšná operace proti Usámovi bin Ládinovi rovněž vyslala velmi silný signál Talibanu v Afghánistánu - extremismus nemá budoucnost. Taliban se ocitl na křižovatce, aby se vzdal násilí a pokračoval cestou politických jednání a diplomacie," dodal generální tajemník NATO.