Slovensko zřejmě odmítne vznik Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který má v roce 2013 nahradit stávající záchranný fond eurozóny (EFSF) na podporu zadlužených států. Druhá nejsilnější vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) ve středu oznámila, že v národním parlamentu dohodu představitelů Evropské unie o založení ESM nepodpoří. Opozice se už dříve vyjádřila, že vládě při hlasování pomáhat nebude.

"Jsme jediná parlamentní strana, která se rozhodla nepodlehnout falešné solidárnosti. V první řadě jsme tu pro občany a jsme tu proto, abychom hájili jejich zájmy a nikoliv zájmy zahraničních bank, které dlouhá léta vydělávaly na vysokých úrocích z půjček pro nezodpovědné země, respektive nezodpovědné politiky," řekl dnes novinářům předseda strany a šéf parlamentu Richard Sulík.

Vznik nástupce stávajícího eurovalu SaS kritizovala už od březnové dohody státníků na summitu EU. Nelíbilo se jí například, že ESM prý neobsahuje konkrétní ustanovení o statním bankrotu. Až dosud však strana jednoznačně neuvedla, jak se při hlasování o materiálu v národním parlamentu její poslanci zachovají. Bez podpory SaS nebude mít koalice dostatek hlasů na prosazení předlohy.

Nejsilnější opoziční strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica počátkem měsíce ohlásila, že nejednotné koalici pomáhat nebude. "Pokud SaS nepodpoří euroval, my nevidíme důvod zachraňovat vládní koalici. Když bude pro něj hlasovat celá vládní koalice, dáme potřebné hlasy i my," řekl tehdy Fico deníku Pravda.

Slovensko nepůjčilo Řecku

Slovensko loni jako jediný člen eurozóny neschválilo půjčku zadluženému Řecku. Bratislava však podpořila vznik EFSF, jež jako první využilo Irsko.

ESM bude moci půjčit až 500 miliard eur (12.107 miliard korun) zemím platícím jednotnou evropskou měnou, které se ocitnou v problémech. Nástupce stávajícího eurovalu se z menší části vytvoří z hotovostních vkladů, o zbytek se postarají garance poskytnuté jednotlivými zeměmi. Slovensko by do ESM mělo vložit 659 milionů eur. Tyto peníze si bude muset patrně půjčit, nebo na vklad využije příjem z chystané privatizace státních podílů ve firmách.

Klíčové části ESM by mohlo odmítnout také Německo. List Financial Times Deutschland minulý týden napsal, že německý účetní dvůr za neústavní označil systém, kdy rada ESM tvořená ministry financí eurozóny může prakticky automaticky žádat členské státy o navýšení kapitálu. Poslanci současné vládní koalice z CDU a FDP dali najevo, že klíčovou část stabilizačního mechanismu zruší. Chtějí, aby se o jakékoliv žádosti o navýšení kapitálu nejdříve hlasovalo v národním parlamentu.