Jako zbraň proti svým politickým protivníkům využívají někteří opoziční politici podle polského premiéra Donalda Tuska loňskou havárii letadla s prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Předseda vlády ve středu v polském parlamentu tvrdě kritizoval chování konzervativní opozice po leteckém neštěstí u západoruského Smolenska.

Neustálé zpochybňování toho, co udělala vláda, je podle Tuska snahou některých opozičních politiků využít k politické válce toho, co se loni 10. dubna stalo u Smolenska.

Polsko letos na podzim čekají parlamentní volby, dá se proto očekávat, že opozice bude na vládu kvůli vyšetřování okolností letecké katastrofy útočit dál.

Kaczyński: Rusko je slábnoucím státem

"Ne všichni měli zájem o celou pravdu o katastrofě, rozhodně ne všichni měli zájem o to, aby se smolenská katastrofa nepřeměnila také v katastrofu ve vztazích mezi Polskem a jeho sousedy, včetně Ruské federace," prohlásil Tusk. Jeho vláda usiluje o zlepšení vztahů s Moskvou, které byly v minulosti napjaté. Chlad mezi Varšavou a Moskvou panoval zejména v době, kdy premiérem byl současný šéf opozice Jaroslaw Kaczyński a prezidentem jeho bratr Lech.

Jaroslaw Kaczyński Tuskově vládl vyčetl, že je vůči Moskvě povolná. "Rusko je dnes slábnoucím státem," myslí si Kaczyński, předseda sociálně-konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Pro Polsko je nejdůležitější "úplná pravda", řekl polský premiér a upozornil, že ta pravda "nebude pro nikoho výhodná", ale bude taková, k jaké dojde polská komise vyšetřující okolnosti leteckého neštěstí. "Světlo na pravdu nevrhnou pochodně lidí pochodujících (centrem Varšavy)," vzkázal Tusk příznivcům Kaczyńského, kteří každého desátého dne nového měsíce pořádají shromáždění v blízkosti prezidentského paláce pořádají. "Ty pochodně mohou nejvýše něco podpálit," varoval Tusk.

Polské letadlo se zřítilo loni 10. dubna při pokusu o přistání na letišti ve Smolensku. Havárii nikdo z 96 cestujících nepřežil. Delegace v čele s konzervativním prezidentem Kaczyńským jela uctít památku tisíců Poláků, které v nedaleké Katyni v roce 1940 zavraždili příslušníci tajné sovětské policie NKVD.

Podle závěrů vyšetřování ruského Mezistátního leteckého výboru (MAK) za letecké neštěstí mohly chyby polských pilotů, vystavených nátlaku nadřízených přistát za špatného počasí za každou cenu. Na pochybení na ruské straně podle zástupců MAK nic neukazuje. Premiér Tusk zprávu MAK označil za neúplnou. Polští vyšetřovatelé v čele s ministrem vnitra Jerzym Millerem ale tvrdí, že chybovali také řídící letového provozu na kontrolní věži smolenského letiště.