Británie zakazuje provoz dvoukolových vozítek Segway. Potvrdil to úterní výrok soudu v Barnsley na severu Anglie, který došel k závěru, že segway je motorové vozidlo a udělil pokutu místnímu občanovi Phillipu Coatesovi za to, že na něm jel po chodníku.

Coatese na segwayi viděl na chodníku v Barnsley civilní pracovník policie a nahlásil ho. Jedenapadesátiletý Coates se tak stal prvním Britem, který byl kvůli jízdě na segwayi obžalován z porušení silničního zákona z roku 1835. Kromě toho se přiznal, že pak sjel z chodníku a jel na silnici.

Britská vláda tvrdí, že segwaye nesplňují bezpečnostní předpisy pro jízdu na silnici, protože mimo jiné nemají světla a blinkry.

Je to jako s koly?

Soudce Michael Rosenberg rozhodl, že segway je skutečně motorovým vozidlem, a dal proto za jízdu na chodníku pokutu 75 liber a 265 liber za soudní výdaje. Coates se ještě nerozhodl, zda se odvolá.

Bývalý poslanec Lembit Opik, který přijel podpořit Coatese k soudu na segwayi, označil právní situaci kolem vozítek za směšnou. Podle něj by měly být povoleny na silnici stejně jako kola.

Vozík představený v roce 2001 je poháněný elektromotorem. Rovnováhu udržuje za pomoci gyroskopů a dvou servomotorů. Zabere na ulici stejně místa jako jdoucí člověk a pohybuje se rychlostí kolem 20 kilometrů za hodinu.

Provoz vozítka Segway, které stojí kolem 5000 liber (144 000 korun), je povolen v sedmi evropských státech, včetně ČR, ale jezdí také ve 44 amerických státech.

Loni se při nehodě za jízdy na segwayi zabil u Leedsu její výrobce James Heselden. Z jedné také spadl bývalý americký prezident George Bush.