Silvio Berlusconi a jeho skandály se ženami již více než rok plní stránky italských novin. Jak se ale zdá, poprask jen tak neskončí.

Ve čtvrtek italský ústavní soud okleštil zákon, který Berlusconimu zaručoval imunitu. Což sám předseda vlády komentoval slovy, že to činnost vlády neohrozí. A jen den poté deník Corriere della Sera přichází se zprávou, že italská prokuratura znovu prověřuje případ sedmnáctileté marocké tanečnice obviněné z krádeže.

Ruby se prý z vazby dostala právě díky známosti s Berlusconim, který na policii zatlačil a dostal ji tak na svobodu. Zároveň se mu podařilo zamést všechny stopy po schůzkách s nezletilou dívkou.

Je to zásah do soukromí, rozčilují se právníci

Prokuratura v prohlášení oznámila, že prověřuje jeho kontakty s jistou klubovou tanečnicí. Berlusconiho i jeho právníky již předvolala ke slyšení. Jak píše Corriere della Sera, policie již také prohledala kanceláře dvou premiérových asistentů.

Berlusconiho právníci vyšetřování premiéra v souvislosti s prostitučním případem prohlásili za "absurdní a bezdůvodné" a za "velmi vážný zásah do soukromého života".

V prohlášení také upozornili, že podezření již dříve odmítli hlavní aktéři i svědci. Podle agentury AP vyjádření prozatím neposkytl milánský prokurátor Antonio Sangermano.

Berlusconi v pátek kvůli čtvrtečnímu verdiktu ústavního soudu vystoupil v televizi. "Rozhodnutí soudu nemá vůbec žádný vliv, vláda půjde dál kupředu, protože Itálie potřebuje vše kromě předčasných voleb," prohlásil podla agentury ANSA. "Nic jiného jsem nečekal. Připomínám, že (zákon o legitimní překážce) jsem nežádal já. Soud nenarušil podstatu zákona, uznal, že legitimní překážka je správná a nezbytná pro toho, kdo plní vládní povinnosti," zdůraznil šéf italské vlády.

Soud typizoval některé skutkové podstaty, jak byly naznačeny v zákoně, že například předsedání vládě je legitimní překážka, stejně tak jako předsedání mezinárodní schůzce. A proto z tohoto hlediska soud předešlou situaci zlepšil, vysvětlil premiér.

Smyšlené, směšné, groteskní obvinění

Zákon o legitimní překážce byl přijat v červenci 2008 a umožňuje předsedovi vlády a ministrům, aby s odvoláním na to, že jsou zaneprázdněni vládními úkoly, požádali o šestiměsíční pozastavení procesů, které jsou proti nim případně vedeny. Žádost je možné ještě dvakrát opakovat, odklad tedy může dosáhnout délky až 18 měsíců.

Z nálezu ústavního soudu vyplývá, že hrozící soudní řízení proti Berlusconimu nemohou začít automaticky, ale bude na zvážení konkrétního soudce, zda by záležitost komplikovala pracovní náplň člena kabinetu.

V minulosti bylo proti Berlusconimu vedeno mnoho soudních řízení souvisejících zejména s jeho obchodními zájmy. Dosud byl vždy osvobozen nebo zbaven obvinění, protože byl případ již promlčen nebo se Berlusconi těšil imunitě jako premiér. Jak ale připomněl i v pátečním vystoupení, tyto "procesy jsou naprosto smyšlené, směšné, groteskní".