Malá vesnice Puttenham, asi hodinu cesty od Londýna, získala nevítanou slávu - díky stanici BBC, novinám New York Times a v neposlední řadě internetovému Facebooku. Ke zlosti místních obyvatel se totiž stala populární mezi Brity, kteří po internetu vyhledávají sex na veřejnosti, v zemi známý pod pojmem "dogging".

Příběh Puttenhamu je komický i zoufalý zároveň. Referují o něm média a dumají britští poslanci.

Proč zrovna my?

"Myslíme si, že v blízkosti základní školy anglikánské církve nesmí takové místo existovat," píše se v petici, kterou obyvatelé Puttenhamu podepsali a vyvěsili ji i v kyberprostoru.

V internetovém žebříčku nejoblíbenějších míst vyhledávaných mileneckými dvojicemi se totiž Puttenham dostal na druhé místo v Evropě. Místní policii to vedlo k tomu, že část okolí Puttenhamu označila jako "oblast pro sex na veřejnosti".

Tento druh zábavy na veřejnosti je v Británii "populární a pololegální aktivita", napsal list New York Times. Sex na veřejnosti je považován za zločin pouze tehdy, když se někdo cítí být pohoršen a podá formální stížnost.

Nadšenci na webových stránkách vytipovávají místa - jen v oblasti Surrey, kde leží vesnice Puttenham, je jich přes sto - a také doplňují etický kód pro různé případy, které mohou nastat.

"Každý má dnes mobilní telefon. Lidé se sdružují on-line," vysvětlil rostoucí popularitu "doggingu" britský odborník na sociální vztahy na venkově Richard Byrne, podle něhož se tento jev vyskytuje už od 70. let.

Proč ale právě Puttenham? Na to zatím nenašel přesvědčivou odpověď nikdo.

Obyvatelé vesnice, podle nichž se pobuřující aktivity odehrávají v jejich okolí v noci i ve dne, už přišli s několika návrhy, jak situaci řešit. Předně chtějí, aby policie zrušila kategorii "oblast pro sex na veřejnosti". Dále žádají, aby bylo uzavřeno odpočívadlo u nedaleké rušné silnice A31.

Úřady ale v srpnu žádost zamítly. Uvedly, že nespravedlivě postiženi by byli i ti, kdo chtějí u odpočívadla opravdu pouze relaxovat.

"Jeden z politiků nám řekl, že když toto místo zavřeme, zvýší se počet sebevražd, neboť lidé už nebudou mít kam jít," stěžuje si Lydia Patersonová, jedna z pobouřených obyvatelek Puttenhamu.

Neprošel ani návrh, že v okolí budou chodit policisté se psy, případně tam bude vypuštěn pasoucí se dobytek.

Buldozery proti doggingu

A jak tento fenomén řeší zbytek Británie? Zkraje roku vykáceli v okolí podobně postiženého Darwenu v hrabství Lancashire šest tisíc stromů, aby milence odradili. V Leicestershire byla buldozery srovnána se zemí celá přírodní oblast, která byla v předchozích letech propagována na internetu jako "dogging hotspot".

Podle listu Daily Telegraph bylo v zemi kvůli "antisociálnímu chování" zrušeno i mnoho parkovišť a odpočívadel, například dvě u Crooku v hrabství Durham.

Radní v Puttenhamu zatím vymysleli kompromis - u inkriminovaných míst zasadí tabuli s výzvou: "Neangažujte se v aktivitách nepřijatelné povahy".

 


TUDY
Směrovka "Official Dogging Area" kus za vesničkou Puttenham ukazuje, kudy se mají zájemci o sexuální hrátky v přírodě vydat.
foto: archiv HN