Některá slovenská média ve čtvrtek celý den spekulovala o možnosti odchodu druhé nejsilnější koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) z vlády. Důvodem je spor mezi premiérkou Ivetou Radičovou ze Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) a předsedou parlamentu a vůdcem SaS Richardem Sulíkem o ministerského činitele ze SaS, u kterého je podezření ze střetu zájmů.

Konflikt se týká státního tajemníka ministerstva hospodářství Martina Chrena. Zatímco Radičová chce, aby odstoupil, SaS ho dál podporuje. Strany údajnou hrozbu rozpadu vládního kvarteta nekomentují, Sulík však v internetové diskusi prohlásil, že koalice je stabilní.

Představitel SaS čelí kritice za to, že se svou už bývalou firmou získal po volbách státní zakázku. Kontrakt za 8100 eur (přes 199 tisíc korun) podepsala s Národní agenturou pro rozvoj malého a středního podnikání firma Hayek Consulting, ve které před nástupem do úřadů působili Chren spolu se státním tajemníkem ministerstva dopravy Ivanem Švejnem ze strany maďarské menšiny Most-Híd. Agentura patří pod ministerstvo hospodářství, v jehož čele stojí člen SaS Juraj Miškov. Hayek Consulting spornou smlouvu později vypověděla. Chren a Švejna se podílů ve společnosti po nástupu do funkcí vzdali.

Na jednání státního tajemníka Chrena má předsedkyně vlády jiný názor než šéf SaS Sulík; ke společnému stanovisku nedospěli ani na středečním setkání, jehož výsledky odmítli oba politici komentovat. Šéf Národní rady však ve čtvrtek v online diskusi na portálu topky.sk potvrdil stabilitu koalice. Na otázku "Jak dlouho vydrží podle Vás tato slepená vláda?" odpověděl: "Myslím, že tato vládní koalice je dostatečně stabilní."

Pokud odstoupí ministr hospodářství, SaS odejde z vlády

Slovenské Hospodárske noviny ve čtvrtek napsaly, že premiérka je v případě setrvání Chrena ve funkci připravena odvolat jeho šéfa, ministra hospodářství Miškova. V případě odvolání ministra by ale prý SaS odešla z vlády.

SaS se ke spekulacím médií nevyjádřila. Samotný Chren také zatím neřekl, co bude dělat on. Na otázku ČTK, zda zvažuje rezignaci a návrat do parlamentu, reagoval slovy: "Nebudu to komentovat." Dodal, že žádá o trpělivost.

K napětí v koalici může přispět i rozdílný postoj liberálů a Mostu-Híd k zachování pokut v kontroverzním jazykovém zákoně či sporné jednání ředitele národní loterijní společnosti Tipos Stanislava Žiačika, který prý nakupoval reklamní služby od spřízněné firmy.

Zatímco Most-Híd trvá na zrušení sankcí, ministr kultury Daniel Krajcer (SaS) je pro jejich zachování. Zástupci obou táborů nedospěli k dohodě ani po čtvrtečním setkání, jednání by ale měla pokračovat.

Šéf Tiposu, který se po čtyřech letech vrátil na post generálního ředitele a předsedy představenstva loterijní společnosti, zas údajně přidělil zakázku agentuře VYV, jejímž byl v minulosti spoluvlastníkem. Na zakázkách státního Tiposu prý firma vydělávala i v letech 2002 až 2006; Žiačik se však bránil, že v roce 2001 svůj podíl v ní prodal. Ministr financí Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), pod kterého úřad Tipos spadá, kontrakt prověří.

Žiačik důvod k odchodu z funkce nevidí. Mluvčí společnosti Andrea Stoklasová tvrdila, že agenturu VYV vybrali po průzkumu trhu na základě nejvýhodnější nabídky. Společnost by měla pro Tipos vyrobit kreativní návrh, spot či reklamní tiskové materiály za téměř 150.000 eur (3,7 milionu korun).