Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso měli na vrcholné schůzce Evropské unie v Bruselu "velmi prudkou výměnu názorů" ohledně vyhošťování balkánských Romů z Francie.

Bez bližších podrobností to přítomným novinářům prozradil další účastník summitu, předseda bulharské vlády Bojko Borisov.

"Nebudu popírat, že běžela poměrně živá diskuse, která se týkala spíše konfliktu mezi výroky některých evropských komisařů a názoru francouzské vlády. O tomto se skutečně živě diskutovalo," řekl novinářům český premiér Petr Nečas. "Pokud bychom vzali čistě délku projednávání bodu, tak ano, nejvýznamnější částí byla věc, která se týkala vztahu mezi Francií a Evropskou komisí," řekl v reakci na dotaz, zda nebyl summit sporem zastíněn. 

Sarkozy po skončení jednání řekl, že Paříž bude i přes kritiku postupu vůči Romům pokračovat v likvidaci nelegálních táborů, ať už je obývá kdokoli. Popřel, že by se s Barrosem nějak hlasitě hádal, názorový spor nicméně připustil.

Pokud tam byl někdo klidný, byl jsem to já...

"Pokud tam byl někdo, kdo byl klidný a kdo se zdržel přehnaných komentářů, tak jsem to byl já," řekl Sarkozy ke zprávám o prudké výměně názorů s šéfem komise. Dodal, že oceňuje, že se Barroso staví za své podřízené (eurokomisařku). "Avšak já jsem šéfem francouzského státu, nemůžu nechat urážet mou zem," podotkl francouzský prezident. 

Evropská komise se totiž domnívá, že politika odsunem přistěhovalců Sarkozyho vláda porušuje unijní zákony. Eurokomisařka Viviane Redingová kvůli tomu Francii již pohrozila právními kroky. Ta ale veškerá obvinění popírá a tvrdí, že žádná práva neporušuje.

Redingová se do Sarkozyho pustila i na čtvrtečním jednání a právě její slova měly rozvířit hádku.

"Byla to velká sranda," popsal jednání Karel Schwarzenberg.

"Většina šéfů států a vlád byla těmito přehnanými výroky šokována," řekl Sarkozy. Například německá kancléřka Angela Merkelová je označila za nešťastné, zatímco britský premiér David Cameron řekl, že byl šokován.

Určité překročení běžných linií ze strany komisařky připustil i Barroso. "Je pravda, že ve vášni debat jsme slyšeli přehnané komentáře," podotkl. Redingová to podle něj sama přiznala. 

Borisov také dodal, že na jednání týkající se romské otázky se k žádnému rozhodnutí nedospělo. Vedoucí představitelé členských států se o dohodu o "společné dlouhodobé strategii" pokusí na příštím summitu.

Již začátkem léta Sarkozy vyhlásil "válku" všem přistěhovalcům, kteří nesplňují podmínky k získání povolení pobytu na francouzském území. Zatím nechal zbourat několik desítek nelegálně postavených osad a jejich obyvatele poslal letadlem zpět do jejich vlastí.

Ve většině případů se to týkalo rumunských a bulharských Romů, kterých od začátku roku Francie vyhostila přes osm tisíc. Jejím argumentem přitom je, že jde především o bezpečnost řádných občanů, neboť jak nedávno připomněl sám prezident Sarkkozy, takové tábory jsou jen "pouhou líhní kriminality, prostituce a žebroty".