Hledání zločinců

Simon Wiesenthal

Narodil se na území dnešní Ukrajiny, za války byl vězněn v pěti koncentračních táborech. Hned po skončení války začal mapovat, kde se nacházejí bývalí nacisté. Žil a zemřel ve Vídni roku 2005.

Spolupráce s Mossadem

Tajná služba mu nejméně deset let poskytovala peníze na provoz kanceláře a evidovala ho pod jménem Teokrat. Předával jí informace např. o neonacistech v Evropě.

Koho hledají jeho dědici

Žebříček nejhledanějších nacistických zločinců vede Maďar Sándor Képiró (byl usvědčen z vraždy nejméně 1200 civilistů již v r. 1942 - dosud ale nebyl potrestán).

Dalším je Chorvat Milivoj Ašner, zopovědný za smrt stovek srbských Židů a Romů (Rakousko, kde sídlí, ho odmítá vydat do Chorvatska).

Teokrat - pod tímto jménem Mossad figuroval ve složkách tajných služeb. A třebaže byl Simon Wiesenthal ve světě celá desetiletí znám jako "lovec nacistů", posílal izraelským agentům i další informace - například o německých vědcích pracujících pro arabské režimy.

Proslulý bojovník za potrestání zločinů holocaustu se ale v nové knize "Simon Wiesenthal: Život a legendy" jeví poněkud méně heroicky. Nejznámější izraelský historik Tom Segev v ní totiž odhalil do této chvíle takřka neznámé detaily z jeho života.

"Rád budil dojem, že řídí výkonnou celosvětovou síť schopnou zadržet válečné zločince. Ve skutečnosti většinou pracoval sám, ve stísněném bytě, probíraje se zažloutlými novinovými výstřižky, telefonními seznamy a kusy papíru. Jeden známý ho přirovnával k inspektoru Clouseauovi," popisuje deník New York Times.

Fakt, že muže, který přispěl k dopadení desítek nacistů včetně Adolfa Eichmanna či Karla Silberbauera, podporovala tajná služba, mnozí tušili. Nikdo to ale nikdy neprokázal. Stát Izrael se navíc po válce dlouho klonil k politice nehlásit se k politice "honu na bývalé nacisty".

Historiku Segevovi se však podařilo díky přístupu k soukromým archivům a korespondenci Wiesenthalovy dcery prokázat, že Mossad nejméně deset let financoval první Wiesenthalovu kancelář ve Vídni, poskytoval mu měsíční plat a zařídil i izraelský pas.

"Tyto skutečnosti upravují náš dosavadní pohled na historii," uvádí samotný Segev. Navzdory předchozím tvrzením šéfa Mossadu to podle nové biografie také byl právě Wiesenthal, kdo tajné službě poskytl klíčovou informaci, že bývalý šéf gestapa Adolf Eichmann se v 50. letech ukrýval v Argentině.

Byl proti oběšení Eichmanna

Televizí přenášený soudní proces s Adolfem Eichmannem se pak na začátku 60. let stal milníkem v historii Izraele. Sám Wiesenthal (1908 - 2005) byl ale podle nových dokumentů ve své době proti tomu, aby byl Eichmann oběšen - podle "lovce nacistů" mohl poskytnout ještě další užitečné historické údaje.

Po skončení války Wiesenthal nezamířil zpátky do Izraele, ale zůstal ve Vídni. Mossadu odtud posílal informace o neonacistech, aktivitách uprchlých nacistů v arabských zemích či o německých vědcích, kteří k nelibosti Izraele pomáhali Egyptu s raketovým programem.

A "pátrací" centrum, které založil, po bývalých nacistech dodnes pátrá.