Slovenské deníky jsou v pondělí plné parlamentních voleb. Ze sdělení, že "už se není třeba učit, jak žít s Mečiarem" a "tak málo Maďarů v parlamentu ještě nebylo", se dá usoudit, že výsledky, které zřejmě znamenají konec vlády Roberta Fica, přivítaly s potěšením.

K Ficovu pádu přispěl jeho arogantní styl, stejně jako tomu bylo v případě Jiřího Paroubka v Česku, soudí slovenský tisk. Komentátoři však zároveň upozorňují, že stav slovenských veřejných financí a justice mohou hrát v neprospěch rodící se středopravé koalice, což by mohlo Ficovu Směru-Sociální demokracii (Směr-SD) brzy otevřít cestu zpět k moci.

Směr-SD sice volby vyhrál se ziskem 34,79 procenta hlasů, většinu 79 mandátů v parlamentu však získala čtyři středopravá uskupení Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS), Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Most-Híd. Ta už Ficovi vzkázala, že s ním nepočítají a o sestavení vlády budou debatovat bez něj.

Ficova koalice utrpěla také tím, že se Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara nedostala do parlamentu a že dosud vládní nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) výrazně ztratila.

Bojovníci Fico a Paroubek

Ficovi se stejně jako českému sociálnímu demokratovi Jiřímu Paroubkovi nevyplatil "bojovný vztah" s médii a negativní kampaň, napsal v komentáři deník Nový čas, podle nějž Směru-SD mocenský půst jen prospěje.

"Rétorika a celková ´estetika´ vlády Roberta Fica je něco, po čem se nemusí nikomu stýskat. Stýskat si budou možná jen chráněnci Směru, SNS a HZDS, jimž tato rétorika nabízela pohodlný štít, za kterým cinkali penězi a šustili papíry obchodních smluv," podotkla Pravda. Ztráta moci by ale podle Pravdy mohla být pro Směr-SD příležitostí k získání standardní sociálnědemokratické identity.

Směru, který přes to přese všechno zaznamenal svůj nejlepší volební výsledek v historii, by podle slovenských deníků mohly pomoci k dřívějšímu návratu k moci víceré okolnosti - příliš velký počet stran nově se formující vlády i škrty v rozpočtu, k nimž bude muset sáhnout.

Konec "darů"

"Na štědré (i když nezasloužené) dary se totiž voličům rychle zvyká a Slováci si už zvykli například na vánoční příspěvky k důchodům, sníženou DPH na vybrané komodity (i když na tom kdovíjak neušetřili) či pomalejší růst cen energií pro domácnosti, než by si žádal trh. Směr tak sice vládu s vysokou pravděpodobností nesestaví, ale přítomnost opozičního molocha s 62 poslanci výrazně zchladí případný reformní apetit pravice. Každý radikálnější krok by totiž nahrával preferencím Směru," konstatovaly Hospodárske noviny.

"Fico je v perfektní situaci. Vše, co zkazil, začne brzy hrát v jeho prospěch - z opozice může jakoukoli zkázu připisovat vládě a vysmívat se jí za neschopnost jím zanechanou spoušť zvládnout. Harabinem (předseda nejvyššího soudu Štefan Harabin) ovládaná justice či rozvrácené veřejné finance tu zůstávají bez ohledu na výsledek voleb. Když se k nim připočte krize a špatné vztahy s Maďarskem, nová vláda bude mít skutečně velký prostor pro ztrátu bodů," komentoval deník Sme.

Podle Sme Fica postihl stejný osud jako Mečiara. "Také on vyhrával volby, ale nebyl schopný vládnout. Oba dokázali vybudovat stranu, která je sběratelkou voličů. Oba ve své éře získali hlasy lidí, kteří touží po silném státě. Kteří si politika představují jako otce či generála," napsal na titulní straně deník Sme, přičemž zároveň poznamenal, že v budoucnu možná zmizí "pohádky o Svatoplukovi, opilecké řeči namísto diskuse a dělení na dobré a zlé na základě národnosti".