Pátečním incidentem na předměstí Moskvy, kde policie přinutila majitele soukromých aut bránit svými vozidly průjezdu nebezpečných zločinců, se zabývají hned tři orgány naráz - ruský parlament, ministerstvo vnitra i generální prokuratura.

Informace o "živém štítu" nic netušících automobilistů, která se v úterý objevila na serveru YouTube a vyvolala skandál v ruských médiích, už stála místo vysokého důstojníka dopravní policie.

Dopravní výbor dolní sněmovny ruského parlamentu projedná incident ve čtvrtek, ale už dnes jeho členové podle agentury ITAR-TASS vyzvali ministra vnitra a justiční orgány, aby záležitost vyšetřili. Poslanci hovoří o "bezpříkladné zvůli" policistů, kteří místo plnění svých služebních povinností ohrožovali životy nevinných lidí.

Kovbojka na dálnici

Dopravní policisté v pátek stíhali bandu ozbrojených zločinců po dálnici, která obepíná ruské hlavní město. Aby unikající automobil zadrželi, zastavili několik soukromých osobních vozů a přehradili jimi silnici. Cestující, mezi nimiž byla těhotná žena, nechali ve vozidlech a sami se skryli.

Zločinci prchající v silném voze zátaras prorazili a vozidla stojící v cestě poničili. Jen šťastnou náhodou nebyl nikdo zraněn. Když šokovaní řidiči požadovali náhradu škody, byli odmítnuti s tím, že pachatelé unikli, a šance na kompenzaci je tudíž nulová.

Policejní postup se rozhodla prošetřit ruská generální prokuratura. Vyšetřovatelé si vyžádali příslušnou dokumentaci a připravují výslech svědků. Všichni iniciátoři incidentu z řad policie byli potrestáni, velitel nadřízené jednotky plukovník Alexandr Kozlov byl zbaven funkce a náčelník moskevské dopravní policie Sergej Kazancev vyvázl s přísnou důtkou.

Policie pokřivená korupcí a alkoholem

Skandál s "živým štítem" zapadá do nelichotivého obrázku, který o sobě ruská policie už řadu let vytváří v důsledku případů úplatkářství, zneužívání moci, alkoholismu a mafiánských praktik. Dopravní výbor ruského parlamentu se hodlá zabývat i dalším křiklavým případem, na jehož závažnost podle dnešního moskevského tisku dopisem upozornil dokonce prezident země Dmitrij Medveděv.

Koncem února došlo na Gagarinově náměstí v Moskvě ke srážce dvou vozidel, při níž zahynula známá moskevská gynekoložka se svou porodní asistentkou. Spolucestujícím v druhém vozidle byl viceprezident mocné ruské petrochemické firmy Lukoil Anatolij Barkov. Zatímco podle policie nehodu zavinila mrtvá porodní asistentka, podle svědků byl viníkem nehody Barkovův řidič. Vyšetřování vyvolalo protesty ruské veřejnosti, které vyústily v petici kulturních činitelů adresovanou prezidentovi.

Medveděv podle moskevského deníku Pravda vyzval ministra vnitra Rašida Nurgalijeva, aby na vyšetřování okolností nehody s účastí Barkova osobně dohlédl.