Rudé růže, večeře pro dva a romantická procházka po městě… to jsou v Čechách symboly oslavy svatého Valentýna. Francouzští muži zase vaří na sv. Valentýna večeři svým dámám, nebo v Dánsku zase mohou podle tradice žádat v únoru ženy své přítele o ruku. Naopak ve Finsku je 14. únor spíše svátkem přátel, než svátkem zamilovaných. Vyplývá to z průzkumu letecké společnosti easyJet, která porovnala oslavy zamilovaných ve třinácti zemích.

"Z informací, které jsme získali ve 13 zemích je zřejmé, že lidé v různých koutech Evropy přistupují ke svátku sv. Valentýna velmi rozmanitě,“ uvedl Oliver Aust, ředitel komunikace easyJet.

„Nejspíš nepřekvapí, že nejčastějším dárkem, na nějž se ženy mohou těšit ke svátku všech zamilovaných 14. února, jsou květiny, šperky a čokoláda. Dostat ale lze i pozvánku na večer ve vyhřáté sauně: právě tento dar je oblíbený v Nizozemí. Naopak ve Finsku má rozmazlování spíš podobu poukazu do spa, v Izraeli jsou zase populární pobyty v luxusním apartmánu na severu Izraele,“ dodává Oliver Aust.

Typické dárky

Mezi dárky jsou časté i šperky, ty jsou běžné především ve Velké Británii, Francii, Německu, Nizozemí a Polsku, nebo spodní prádlo. Plyšové medvídky dostávají ženy ve Velké Británii, Polsku a Turecku.

Nevymizely ani tradiční valentýnské kartičky. Například ve Velké Británii se drží zvyk, že „valentýnky“ nejsou podepsány a adresát musí hádat, od koho mu přání přišlo. Obálka navíc bývá označena písmeny S.W.A.L.K. neboli „Sealed with a loving kiss“.

Ze získaných informací také vyplývá, že u mužů je výběr dárků menší. Tradičně je omezen spíš na parfémy, vody po holení a čokolády. V České republice a Finsku vedle toho popularitu neztrácejí knihy. Zatímco ve Francii pak muži mohou očekávat dokonce i šperky či hodinky, v Dánsku a Maďarsku obvykle muži dárky vůbec nedostávají.

Valentýnské jídlo a pití

Muži a ženy se pak rádi navzájem zvou na romantickou večeři – ať už do restaurace, nebo domů jako ve Francii, kde partneři často vaří svým dámám večeři. Platí také, že v tento den si všichni chtějí dopřát něco výjimečného. Nejběžnějším pitím ve Velké Británii tak je šampaňské, přičemž páry mají tendenci volit luxusnější značky, než jaké kupují běžně.

Stále častějším valentýnským dárkem jsou i cesty po světě. Letenky si dávají především zamilovaní v Dánsku, Polsku, Bulharsku a ve Velké Británii. Tady po nich sahají dvojice obvykle tehdy, chce-li jeden toho druhého požádat o ruku.

„Obliba letenek roste i v jiných zemích, například ve Finsku, v němž je cesta způsobem, jak uniknout před počasím, které je tady v únoru extrémně chladné,“ dodal Oliver Aust.

Svatý Valentýn a 1. květen

Ne všude je ale sv. Valentýn považován za den zamilovaných. Příkladem je třeba samotná Česká republika, která má vedle svátku Svatého Valentýna jiný den, který je zasvěcen lásce, 1. květen. V dalších zemích se případně slaví ještě den žen 8. března, den matek a den otců.

Naopak ve Finsku není 14. únor brán jako svátek zamilovaných, ale „den přátel“. Místo lásky se tedy připomíná spíš přátelství, byť je romantický aspekt čím dál tím silnější. Dva svátky v jeden den slaví naopak v části Bulharska: 14. února se tady připomíná i svatý Trifon Zarezan, patron vinařů. Vinaři se tak vydávají na vinice poprosit o dobrou úrodu, přičemž jádrem rituálu je vedle pití vína prořezávání vinic. Z toho pochází i přízvisko svatého Trifona, protože bulharsky se prořezávat řekne zariazvam.