Blogy

Španělský premiér José Luís Zapatero musí být zklamaný. Z dubnové vrcholné schůzky se Spojenými státy chtěl v Madridu udělat jeden z vrcholných bodů předsednictví své země v čele Evropské unie – a to navzdory čerstvě platné Lisabonské smlouvě. Ta přinesla novou funkci stálého předsedy Evropské rady, k jehož hlavním povinnostem má patřit organizace summitů a zastupování sedmadvacítky navenek.

Informaci, že americký prezident Barack Obama na jaře do Evropy nepřijede, přinesl deník Wall Street Journal. Ten v této souvislosti citoval mluvčího ministerstva zahraničí Philipa Crowleyho, který mimo jiné poukázal na složitost nynější struktury Evropské unie, kde vedle nově ustaveného stálého předsedy Evropské rady nadále existuje rotující předsednictv.

V době, kdy se nově ustavení unijní funkcionáři ještě zřetelně nevyprofilovali, nemusí být být partnerům Evropské unie ve světě jasné, kdo za ni mluví.

Šest návštěv stačilo

V současnosti to může být stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a i premiér aktuálně předsedajícího Španělska José Luís Zapatero.

Obamovo rozhodnutí mohla ovlivnit jeho zkušenost, kdy se do Evropy v prvním roce svého úřadování vypravil celkem šestkrát, včetně summitu s šéfy států a vlád EU v Praze, a výsledky jednání nebyly v Bílém domě hodnoceny příznivě, ale spíše jako ztráta času.

„Nesentimenální prezident Obama ztratil trpělivost s Evropou, které schází soudržnost a smysl,“ napsali ve své listopadové zprávě Nick Witney a Jeremy Shapiro z analytického střediska European Council for Foreign Relations.

Podle autorů „v postamerickém světě Spojené státy vědí, že potřebují efektivní partnery. Pokud jím nedokáže být Evropa, poohlédnou se USA po jiných privilegovaných partnerech“.