"Dohodli jsme prakticky vše, ale je třeba vše spočítat do poslední čárky," prohlásil Medveděv ve čtvrtečním televizním vystoupení o chystané nové odzbrojovací dohodě mezi Ruskem a USA, která má nahradit rusko-americkou smlouvu START-1 a výrazně omezit jaderné arzenály obou velmocí. Termín podpisu se předpokládá počátkem příštího roku, možná však až na jaře.

Uzavření dohody však podle Medveděva nebude znamenat, že by se Rusko zřeklo dalšího vývoje svého jaderného potenciálu. "Budeme rozvíjet naše strategické útočné jaderné síly," řekl. Bezjaderný svět, ke kterému by Obama podle svého pražského projevu z letošního dubna chtěl dospět, považuje Medveděv sice za "krásný cíl", ale měly by k němu směřovat nejen USA a Rusko, ale i další jaderné mocnosti.

"Budeme rozvíjet i nové (zbraňové) systémy, samozřejmě s přihlédnutím k dohodám," poznamenal Medveděv. "To je normální. Dělá to celý svět. Náš štít vždy bude účinný při ochraně našich národních zájmů."

Nové rakety, strategické bombardéry i stíhačky

Vývoj rakety Bulava, kterou Rusko vyvíjí od 90. let jako klíčovou zbraň nové generace svých jaderných ponorek, se potýká s problémy. Ale ruští vojáci v poslední době ohlásili ambiciózní plány doplnit strategické síly o novou pozemní mezikontinentální raketu, která by v budoucnu nahradila mezikontinentální střelu Vojevoda RS-20 (NATO ji označuje jako SS-18 Satana), blížící se konci své životnosti.¨

Vyvíjí se také nový strategický bombardér jako příští náhrada strategických bombardérů Tu-160 z 80. let. Nyní jich má ruské letectvo ve výzbroji 13, jejich nástupce by se měl objevit v letech 2020 až 2025.
Na přelomu letošního a příštího roku má také poprvé vzlétnout nová ruská stíhačka páté generace jako odpověď na americký letoun F-22 Raptor, který je však už ve výzbroji.