Baronka Ashtonová musela ve středu v Evropském parlamentu obhajovat své zvolení do nové vysoké funkce Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Poslancům slíbila mnohé,  například, že nebude jen tlumočníkem britské vlády, ale bude vystupovat jako silný hlas Evropské unie. Musela také odolávat ostrým dotazům.

Ashtonová se také poslance snažila přesvědčit o tom, že má v nové funkci co nabídnout. "Mám potřebné kvality pro tento post," hájila se baronka, podle níž je třeba, aby "unie zdůraznila svou váhu politickými cestami".

Nová ministryně zahraničí EU měla dnes za úkol mimo jiné představit své vize pro budoucí Evropu. Nenabídla v nich však nic konkrétního. Prohlásila, že unie musí vystupovat jasně a se stejným názorem a ona tomu budu napomáhat. "Budu mluvit i naslouchat," slíbila Ashtonová.

"Máme silnou reputaci ve světě založenou na hodnotách všech 27 členských zemí," prohlásila ve svém projevu dále baronka.

V té souvislosti se nevyhnula ani reakci na pochybnosti, které zahalily její osobu, relativně neznámou na mezinárodní scéně. "Budu zodpovědně reflektovat názory všech členů, nebudu oddaná jedné zemi," zdůraznila bývalá komisařka pro obchod.

Zvolení Ashtonové ministryní zahraničí bylo překvapením pro mnohé v Evropské unii, ale i v její domovské Británii. Její jméno se objevilo mezi kandidáty na tento post poté, co ze hry vypadl Tony Blair, o němž se hovořilo jako o možném kandidátu na prvního evropského prezidenta.

Kdo je  baronka Ashtonová?

Ashtonová se v Británii věnovala menšinám, ve vládě Tonyho Blaira působila jako nižší ministryně pro lidská práva.

Po nástupu Gordona Browna se stala předsedkyní horní komory britského parlamentu a loni v říjnu odešla do Bruselu dělat komisařku pro obchod.

V komisi vystřídala Petera Mandelsona a na rozdíl od něj se vyhýbá skandálům a konfliktům.